Elizabeth Bathory

Elizabeth Bathory

Kontes Elizabeth Bathory de Ecsed, 7 Ağustos 1560ta, Macaristan Krallığının Nyirbator şehrinde, soylu bir ailede doğdu. Babası Baron IV. George Bathory, annesi Barones Anna Bathorydi. Çocukluğu Ecsed Kalesinde geçti. Protestan olarak yetiştirildi. Latince, Almanca, Macarca ve Yunanca öğrendi.

1575te Ferenc Nadasdyle evlendi. Nadasdy Macar ordusunun başkomutanı oldu ve Osmanlı Devletiyle savaştı. Elizabeth Bathory ise kocasının yokluğunda iş ve idareyle meşgul oldu. Hatta idaresini ele aldığı bölgeyi düşman işgaline karşı savundu. Ferenc Nadasdy Ocak 1604te öldü. Kocasının ölmesiyle beraber Bathonynin işlediği cinayetler gün yüzüne çıkmaya başladı.

1610da Kral II. Matthias, Elizabeth Bathorynin suçlarını araştırması için Gyorgy Thurzoyu görevlendirdi. Thurzo, Bathonynin yaşadığı kalenin civarında yaşayan tanıkların yazılı ifadelerini toplamaya başladı. 1611de bu araştırmaya yönelik üç yüzün üzerinde tanık bulundu. Bathorynin ilk kurbanları, yaşları 10 ila 14 arasında değişen hizmetçi kızlardı. Bathory, hizmetkârlarıyla beraber altı yüzün üzerinde kızı işkenceden geçirip öldürmüştü.

Bathory ve hizmetkârları Aralık 1609da yakalandı. Bathorynin yakalanıp yargılanması kamusal bir skandal hâlini aldı. Davalar Ocak 1611de görüldü. Hizmetkârların üçü idam edildi, geri kalanı tutuklandı. Bathory ise Cachtice Kalesine hapsedildi. Mallarına devletçe el konuldu. Dört yıl bu hücrede kaldı. 22 Ağustos 1614te öldü.

İşlediği cinayetlerin bir sebebinin, akraba evliliğinden doğduğu için geçirdiği epilepsi krizleri olduğu, diğer sebebininse ailesi tarafından şiddet görerek yetiştirilmekten kaynaklandığı belirtilmektedir; fakat buna dair kesin bir delil bulunmamaktadır.