Delphine LaLauire

Delphine LaLauire

Marie Delphine Macarty, 19 Mart 1787de, ABDnin New Orleans eyaletinde doğdu. İrlandadan 1730larda göçen bir ailenin kızıdır.

Üç evlilik yaptı. Haziran 1800de yüksek rütbeli bir subay olan Don Ramon de Lopez Anguloyla evlendi. Kocası 1804te İspanyaya çağrıldı ve orada öldü. LaLauire Haziran 1808de bankacı, tacir ve hukukçu Jean Blanque ile evlendi. Bu evlilikten dört çocuğu oldu. İkinci kocası ise 1816da öldü. Üçüncü evliliğini, Haziran 1825te, fizikçi Leonard Louis Nicolas LaLurieyle yaptı. Bu evliliğinden de iki kızı oldu. LaLaurie, 1831de, Royal Street 1140 numarada yer alan üç katlı bir malikane satın aldı ve oraya taşındı. Böylelikle New Orleans sosyetesinin merkezinde yer almaya başladı. Kocasından 1834te ayrıldı.

Delphine LaLaurie, New Orleans sosyetesinde adından söz ettiren biriydi. Zengin adamlarla evlenmesi bu şöhretini pekiştirdi. Birçok New Orleans sosyoeliti gibi o da birkaç siyahi köle satın aldı. Fakat LaLauire, bu dönemde, kölelerine işkence yapıp onları öldürmeye başladı. Kölelerden birini beslemeye çalıştığı için kendi kızlarını dövdü. Tanıklar LaLauirenin kölerine toplum içindeyken nazik davrandığını belirtmekteydi. Başka bir tanık, genç bir kölenin çatıdan düşüp öldüğünü söyledi. Bu ölüm, LaLauirenin saçlarını tarayan Lia adlı küçük bir kızın, hanımının canını istemsizce acıtması üzerine alacağı cezadan kaçarken çatıdan düşmesi şeklinde yorumlandı. Bu kaza, LaLauire hakkında soruşturma açılmasına yol açtı ve LaLauirenden dokuz kölesini azat etmesi istendi.

10 Nisan 1834te LaLaurie malikanesinin mutfağında bir yangın çıktı. Yangına müdahale eden ekipler, mutfakta, yetmiş yaşında siyahi bir kadın buldu. Kadın ocağın altına zincirlenmişti. Kadın, hanımı LaLauirenin kendisine vereceği cezadan korktuğu ve intihar etmek için yangını kendisinin başlattığını, malikanenin en üst katına giden kölelerin geri gelmediğini belirtti. Ekipler araştırma yapmayı sürdürdü ve tavan arasında işkence edilmiş ve öldürülmüş yedi siyahi köleye rastladı. Köleler birkaç aydır bu odada tutulmaktaydı.

Bu durumdan haberdar olan kent halkı LaLauirenin malikanesine saldırdı. İşkence görmüş köleler herkes tarafından görülmesi için yerel hapishaneye götürüldü.

LaLauriye hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Bunun üzerne LaLaurie önce Alabamaya, sonra Parise kaçtı. Paristeki hayatına ve nasıl öldüğüne dair bilgi yoktur. Fransız arşivlerine göre ölüm tarihi 7 Aralık 1849dur.

LaLauirenin hayatı popüler kültür malzemesi olarak pek çok kez kullanıldı. Amerikan TV dizisi Amerikan Horror Storynin sekizinci sezonun onuncu ve son bölümü, LaLauirenin hayatından esinlenerek çekildi ve 2018de gösterime girdi. Amerikalı aktör Nicholas Cage, LaLurine malikanesini 2007 yılında 3.45 milyon dolara satın aldı.