Bekir Sözen

Bekir Sözen

1964 yılında Malatya İl’inin Darende İlçesi’nde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü’nden, 1988 yılında mezun oldu. 1989 yılında Polis Akademisi’nin bir yıllık özel sınıfını bitirerek kısa bir süre Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Komiser Yardımcılığı görevinde bulundu.
İki yıllık hâkim adaylığından sonra, 11.05.1992 tarihinde Danıştay Tetkik Hâkimliğine atandı. 1993 yılında İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Anabilim Dalı’nda "Çevre ve Mali Yükümlülükler" konulu tezinin kabulü ile yüksek lisansını bitirdi. 1999 yılında Avrupa Konseyinde ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde bir yıllık staj programını tamamladı. 2001 yılı başında Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü’ne atandı.
Avrupa Konseyi’ne bağlı Venedik Komisyonu’nun Anayasa Yargısı Alt Komisyonu’na, Anayasa Mahkemesi’nin irtibat görevlisi olarak katılmakta ve bu Komisyon’un dört ayda bir yayımladığı Anayasa Yargısı Bülteni ile Komisyon’un diğer çalışmalarına katkıda bulunmaktadır.
İngilizce ve Fransızca bilmekte olup, evli ve iki çocuk babasıdır .