Vincent Price

Vincent Price

incent Leonard Price, Jr. (27 Mayıs 1911 - 25 Ekim 1993) ABD’li aktör. Korku filmlerinin aranılan oyuncusu. 1.93 m. boyuyla diğer korku filmi aktörü Boris Karloff ile karşılaştırılmaktadır. 180 civarında film ve tv dizilerinde rol almıştır. Bu filmlerin çoğunluğu da ünlü klasik korku filmleri oluşturmaktadır. Özellikle ünlü Yönetmen , ki klasik korku filmlerinin üstadıdır ve Vincent Price ile bir çok kez çalışmıştır , Roger Corman , filmlerinde onu görmemiz mümkündür. Genellikle esrarangiz , vampir , efendi gibi rollerde korku ile tanınmıştır. Özellikle ses tonu ve bu tonlamalarda ki korku dalındaki ustalığı görülmeye değerdir.
Price, St. Louis, Missouri’de doğdu. Yale Üniversitesi’nde sanat tarihi ve güzel sanatlar eğitimi gördü. 1930’lu yılların başlarında tiyatro ile ilgilenen sanatçı, 1935’te profesyonel olarak sahneye çıktı. 1930’lu yıllardan 1990’lı yıllara kadar bir çok filmde rol aldı.

Kariyeri
1930’lar gibi erken bir dönem de kariyerine başlasa da , aslında onun ilk önemli filmi olarak söyleyebileceğiz ünlü Yönetmen Otto Preminger’in Yönettiği 1944 senesinde ki Laura filmidir. 1939 senesinde , yine kendisi gibi İngiliz olan ve korku filmlerinde onun gibi usta olan Boris karloff ile ilk önemli filmlerini Tower of London’ı 1939 senesinde oynarlar. Kariyerinde bir çok korlu filmi olmasına rağmen , daha farklı çeşitli tarzlarda da onun kariyerini görebilmemiz mümkündür. Kimi casus , dram , polisiye gibi tarzlarda da başarısını kanıtlamış bir isimdir. 1949 senesinde , The Bribe adlı filmde , ünlü oyuncular Ava Gardner ve Charles Laughton gibi çok önemli isimlerle rol almıştır.
1950’li senelere gelindiğinde ise , 40’lı yıllarda ki iyi filmlerinden çok , absürd korku filmleri ile karşımıza çıkar ve kimi seri filmlerle korku tarzına devam eder. Bunların geneli , pek tutulmamış , iyi yapılmamış filmler olmuştur. 1960’lara gelindiğinde , kariyerinde aynı 40’lı yıllarda olduğu gibi müthiş bir çıkış başlar ve 50’li yıllarda ki kötü korku filmlerinden ziyade , çok daha mantıklı , korkunç ve akıllıca filmlerde boy göstermeye başlar. Özellikle ünlü Yönetmen , ki korku filmleri üstadıdır , Roger Corman ile birlikte 60’lı yıllarda başarılı işlere imza atar ve en iyi korku filmi örneklerini verirler. 1960 House Of Usher , 1961 The Pit And The Pendulum , Tales of Terror 1962, 1963 The Raven , ki bu filmde ünlü oyuncu Jack Nicholson ’ı da görmekteyiz. 60’ların sonuna kadar ki korku filmi örneklerini başarıyla oynamıştır. Bu korku filmlerin bir çoğu ise ünlü yazar ve şair Edgar Allen Poe ’nin hikayelerinden uyarlamalardır.
1970’li yıllara gelindiğinde , yine korku dalı tarzındaki örneklerini vermeye devam eder. 1970 senesinde , korku filmlerindeki başarısından dolayı BBC Televizyonu tarafından Korku ve Gizem içerikli çalışmada görev almaya başlar ve burada 3-4 sene iyi işler çıkartır. Bu hikayelerde genellikle Poe’nin hikayeleri olmuştur. Ayrıca 1982 yılında Pop’un Kralı Michael Jackson ’ın tüm zamanların en çok satan efsanevi albümü Thriller ’da müthiş sesiyle Thriller parçasına katkıda bulunmuştur. Son olarak, kariyerinin en son zamanlarında, 1990 senesinde, ünlü ABD’li Yönetmen Tim Burton ’ın Edward Scissorhands filminde, The Inventor’ı canlandırmıştır.

Özel Hayatı
Vincent Price 3 kez evlenmiştir. İlk eşi Editth Barret’den 1 tane erkek çocuğu olmuştur. 2. eşi Mary Grant Price ise resim üzerine bir çok çalışması olan ve doğu Los Angeles Kolejinde , 1960 yılında Vincent ile birlikte galerileri sergilenir. Bu eşinden de bir tane kız çocuğu dünyaya gelmiştir. Son evliliğini ise Avusturalyalı aktris Coral Browne ile yapmıştır. 1973 Senesinde Theatre of Blood adlı yapımda eşi onun kurbanlarından birini canlandırır. Price , bu eşi için sonradan katolikliğe geçmiş , eşi ise onun için Amerikan vatandaşlığına geçmiştir. Kısaca Vincent Price , korku sinemasında ve vampir rollerinin üstad ve vazgeçilmez oyuncusu olarak sinema tarihinde yerini başarı ile almış bir isim olmuştur.
1993 yılında akciğer kanseri sebebiyle Los Angeles, Kaliforniya’da hayatını kaybetti. Sanatçı hayatının bir bölümünü anlatan bir otobiyografi kitabı kaleme almıştı. (I Like What I Know-A Visual Autobiography, Doubleday & Company, Inc., Garden City, New York, copyright 1959).