Tiesto

Asıl adı Tijs Verwest olan Hollandalı DJ Tiesto, 17 Ocak 1969’da Breda şehrinde doğdu. Çocukluğundan bu yana en büyük tutkusu enerjik ve melodik müzik oldu. Tiesto’nun bir asetçi dükkanında da çalıştığını düşünürsek, oradan da bayağı bir bilgi edindiği ve etkilendiği kesin. Müziğe olan bu ilgisi, 14 yaşında ilk müzik ekipmanlarını satın alması ve kendi arşivini oluşturup plaklar toplaması ile DJ’liğe dönüştü. 15 yaşında en iyi şarkıları tplayarak hazırladı ve çoğalattığı kasetleri arkadaşlarına ve mağazalara dağıtarak başlayan Tiesto, bir sonraki sene öğrenci partilerin de çalmaya başladı. Ardından bir disko. 


Sonraları sadece house müzik çalmak istediğini fark eden Tiesto, ‘The Spork’ adlı club de haftanın belirli günleri çalmaya başladı. ‘Channel X’ adlı radyoya mixler yaptı. 22 yaşına geldiğinde Amsterdam’da ünlü bir club olan ‘Voodoo Club’da çalmayı başarmıştı.

 

Müzik bilgisi de gittikçe artan Tiesto, kendi farklı stilini yaratması ile birlikte ‘Forbidden Paradise’ serisinin 3.sü olan ‘The Quest For Atlantis’ ilk mix CD’si oldu. Albüm özellikle Norveç’te çok tutuldu ve Tiesto’nun ilk büyük çıkışını yapmasını sağladı.

 

1997’de Arny Bink’le birlikte kendi plak şirketini kurarak ilk albümünü yayınladı. Mix derlemelerinden oluşan ve dünya çapında büyük bir başarı elde eden ‘Magik’ serisinin ilki, ‘First Flight’ ile dans müziğine yeni standartlar getirdi. ‘Space Age’ adlı tekno serisinin de ilk iki CD’sine mix yaptı. Dünya turneleri birbirini izledi ve 3 yıl içinde Tiesto Hollanda dışındaki ülkelerde de tanındı. Amerika için tanıtım albümü olan ‘Summerbreeze’ adını verdiği albümünde Sarah McLahlan’ın seslendirdiği ‘Silence’ şarkısı, Tiesto için büyük bir başarı oldu. Şarkı, Amerika’da radyolarda gündüz vakti çalınan ilk house parçası oldu ve listelerde 3 numaraya kadar ilerledi.

 

2001’de ‘In My Memory’ albümünü yayınlayan Tiesto, en tanınan parçalarından biri olan ‘Flight 643’ü de bu sırada yayınladı. 2002 senesinde ‘In Search of Sunrise’ adlı vokal ve melodik tarzda olan mix albümü yayınlandı.

2003 senesinde Hollanda’da 25.000 izleyicinin karşısında gerçekleştirdiği 8 saatlik konserin DVD’si ‘Tiesto In Concert’ ile dünyanın en iddialı DJ’lerinden biri olduğunu kanıtlamış oldu. Son olarak 2007’de ‘Elements Of Life’ adlı albümünü yayınladı. Tiesto’nun ülkemizde de oldukça geniş bir hayran kitlesi bulunmakta.