S. Kemal Ermetin

S. Kemal Ermetin

S. Kemal Ermetin (d. 26 Haziran 1956, İstanbul) yayımcı, yazar.

Tiyatro sanatçısı Mustafa Nail Bey ve dikiş öğretmeni Süheyla Hanımın ilk evlâdı olarak İstanbulda dünyaya geldi. İlkokulu Yenikapı Kâtip Kasım ilkokulunda bitiren Ermetin, 1967-68 döneminde İstanbul Erkek Lisesi hazırlık sınıfına yatılı olarak kaydoldu.

Ortaokul yıllarında kaydolduğu Ülkü Ocakları bünyesindeki faaliyetlerini aralıksız sürdürdü. 1979 yılında Ege Üniversitesinden Tekstil Mühendisi olarak mezun oldu. 12 Eylül 1980 Askerî Müdahalesinin ardından İzmire yerleşti. Çeşitli firmalarda mesleğini icra ederken Fotoğraflarla Kadın Terzilik Biçki Dikiş Metodu ve Fotoğraflarla Erkek Terzilik Biçki Dikiş Metodu adlı kitapları yayımladı.

1993 yılında İstanbula dönen Ermetin, bu tarihten sonra tüm zamanını Türkoloji ve Türk kültürü araştırmalarına verdi. Ülkü Ocakları eski Genel Başkanlarından Hakan Ünver ile birlikte Tanrıdağı dergisini yayınlamaya başladı. Derginin kapatılmasının hemen ardından bu kez "TÖRE Türkçe Düşünenlerin Dergisi"ni yayınlamaya başladı. Türkçü kesimin ciddi kalemlerini bu dergi bünyesinde toplayan Ermetin bu arada "TÖRE Yayın Grubu"nu kurarak kitap yayıncılığına başladı. "Ermeni Sorununun Ermeniler Tarafından Dikkatle Saklanan Yüzü; TÜRK SOYKIRIMI" adlı eserini yayınlamasının ardından 23 Temmuz 2001 günü dergiye ait TÖRE logolu arabası kurşunlandı. Bu saldırı sonucunda geçirdiği bir dizi ameliyat sonucunda sağ bacağı kesilen Ermetin mücadelesine protez bacakla devam etti.

2002 yılında Ön-Türk Uygarlığı Araştırmaları Merkezinin kurulması ile konferanslar dizisi başlatan Ermetin, bu konferansları, derneğin başkanlığını yaptığı 2010 yılına kadar sürdürdü. 2005 yılı Ocak ayında "TÜRK YOLU Antiemperyalist Dergi"yi de yayınlamaya başlayan Ermetin bu dergiyi yayınlamaya 2006 yılı sonuna kadar devam etti.

"Kültür ve Töre Derneği"nin kurulduğu Eylül 2005 tarihinden itibaren başlatılan toplumsal tepki ve faaliyetler, derneğin çeşitli şehirlerde kurulan şubeleri vasıtası ile genişleyerek sürdü. 11 Temmuz 2006 günü trafik kazası görünümlü bir olayda, TÖRE Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de sürdüren ortanca oğlu Hakan Ermetini toprağa verdi.

3 Mayıs 2007 tarihinde Antropolog Dr. Günnur Yücekal ile evlenen Ermetin, birisi kız, dört evlât sahibidir.