Sabih Kanadoğlu

Sabih Kanadoğlu

20 Mayıs 1938 tarihinde, İzmir'in Menemen ilçesinde doğdu. İstanbul Kabataş Erkek Lisesini bitirdi. Yükseköğrenimine İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde devam etti ve 1959 yılında mezun oldu.

Meslek hayatına Burhaniye ilçesinde hâkim adayı olarak başladı. Takip eden yıllarda sırasıyla Orhaneli ve Erzurum Cumhuriyet Savcılığı, Bingöl Sulh Hâkimliği, Tokat ve Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İzmir Ceza Hâkimliği ve Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi ile Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlıkları görevlerinde bulundu.

19 Temmuz 1984 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçildi. İlki 26 Aralık 1994, ikincisi ise 28 Aralık 1998 tarihlerinde olmak üzere, Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından iki kez Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanlığı görevine getirildi. 21 Ocak 2001 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına atandı. Yaş sınırı nedeniyle 20 Mayıs 2003 tarihinde emekliye ayrıldı. 

2006 yılında yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı ve yargıç güvencesini savunan bir birlik olan Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin kurucuları arasında yer aldı. 26 Mayıs 2012 tarihinde Türk Hukuk Kurumu Başkanlığına seçildi. 

Vural Savaş'ın vefatı üzerine Başsavcılık görevine getirildiğinde Anayasa Mahkemesi dâhilinde Fazilet Partisi ve Halkın Demokrasi Partisi'nin kapatılma davalarında süreci yürüttü. 

2007 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, cumhurbaşkanı seçilebilmek için gerekenin yalnızca nitelikli çoğunluğun karar yeter sayısı değil; aynı zamanda toplantı yeter sayısı da olduğunu iddia etti. Oylamalara en az "367" milletvekilinin katılması gerektiğini, aksi hâlde çıkan sonucun geçersiz sayılacağını öne sürdü. Bu yaklaşımıyla Mecliste seçim krizi çıkmasına sebep oldu ve seçimin kaderini belirledi.  

Yaşamının belli dönemlerinde çeşitli eserler kaleme aldı. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Hukuku, Alaturka Demokrasi ve Unuttuk adlarını taşıyan üç kitabının yanı sıra; çeşitli ortamlarda yayımlanmış makaleleri de bulunmaktadır. 

Evli ve üç çocuk babası olan Kanadoğlu; bir süredir tedavi gördüğü Başkent Hastanesinde, 28 Şubat 2023 tarihinde, 85 yaşında vefat etti.