Ömer Faruk Gergerlioğlu

Ömer Faruk Gergerlioğlu

2 Kasım 1965 tarihinde Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesinde doğdu. Aslen Şanlıurfalıdır. İlk ve ortaöğrenimimi Bursa’da tamamladı. Bursa İmam - Hatip Lisesini bitirdi. 1990 yılında Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde görev yaptıktan sonra Süreyyapaşa Göğüs Hastanesinde Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz ihtisası yaptı. 2000 yılından itibaren uzman olarak İzmit Seka Devlet Hastanesinde çalıştı. 

2003 yılında MAZLUM-DER Kocaeli Şube Başkanlığı, 2007 yılında da MAZLUM-DER Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2009 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve platformlarda aktif görev aldı. Yerel ve ulusal medya kuruluşlarında insan hakları ve siyaset eksenli makaleler yayımladı. Antidemokratik birçok yasa ve uygulamaya karşı sivil tepki, hukuki girişim ve açıklamalarda bulundu. 2013’te farklı sivil toplum örgütlerinin katılımıyla oluşan Kocaeli Barış Platformu’nun sözcülüğünü üstlendi. 6 Ocak 2017′ de 679. KHK ile devlet memurluğu görevinden ihraç edildi. 2017 Mart ayında kurulan Hak ve Adalet Platformu’nun sözcülüğünü yaptı. 

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan 27. Dönem Milletvekili seçimlerinde Halkların Demokretik Partisinden Kocaeli Milletvekili olarak seçildi. TBMM’de İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi olarak görev aldı. 

Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Gergerlioğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır. Hakkında “Terör propagandası yapmak” suçlamasıyla 2 yıl hapis cezası verildi. 17.3.2021 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda milletvekili düşürüldü. 

Ödülleri: 2013 - Feta Girişimi ve Sakarya Gönüllü Eğitimciler Derneği - 9. FETA Ödülleri “Yılın Aydını Ödülü”