Nevin Çokay

Nevin Çokay

1930 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Anadolu'nun çeşitli kentlerinde tamamladı. 1947 yılında girdiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisini 1953 yılında Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesinde bitirdi. Öğrencilik yıllarında arkadaşlarıyla beraber "Onlar grubu"nu kurdu. 1953’te Adalet Cimcoz'un "Maya" galerisinde ilk kişisel sergisini açtı.

1950-1953 yılları arasında resim uğraşlarının yanında, Nedim Otyam'ın İstanbul Radyosu'ndaki halk türküleri korosunda dört yıl çalıştı. 1952’de İtalya’da konserler verip halk oyunları gösterilerinde bulundular. Nedim Otyam'ın yönetmenliğinde "Yurda Dönüş" adında bir film çevirdi. Film dublajları yaptı. 1954'ten sonra kendini tamamen resim çalışmalarına verdi. Yöresel konuları işledi; figüratif bir anlayış çerçevesinde, ölçülü biçim bozma yöntemiyle fırçasını oynattı.

Her yıl açtığı kişisel sergilerden başka, çeşitli toplu sergilere katıldı. Bunlar arasında Devlet Resim-Heykel Müzesi, Paris Genç Sanatçılar Bienali de bulunmaktadır. 1961 yılında düzenlenen "İstanbul Sanat Festivali"nde ikincilik ödülü aldı. 1979 yılında Hollanda'ya çağrılı olarak gitti, resimleri bir yıl süreyle Deventer, Lahey ve Rotterdam'ın çeşitli müze ve galerilerinde sergilendi, Hollanda televizyonunda röportajları yapıldı.

Resim ve Heykel Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Belediyesi, İstanbul Üniversitesi, Yugoslavya'da Umjetnicka Galerij'de Hollanda ve Almanya'da özel ve resmî koleksiyonlarda tabloları bulunmaktadır. On yedi yıl lise resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı. Ayrıca kendi atölyesinde üç yıl, Levent Sanat Galerisi Resim Atölyesinde dört yıl, Çizgi Sanat Evi Atölyesinde üç yıl resim dersi verdi.

Çalışmalarına kendi atölyelerinde devam etti. Evli ve bir çocuk annesiydi. 24 Temmuz 2012 tarihinde, Foça’da vefat etti.