Leyla Gamsız Sarptürk

Leyla Gamsız Sarptürk

Göçmen bir anneyle tüberküloz üzerine uzmanlaşan bir doktorun çocuğu olarak 1921 yılında İstanbul'da doğdu. Babasının işinden dolayı Anadolu'yu dolaşması sebebiyle ilköğrenimine yatılı okulda başladı. Ortaöğrenim yıllarında, hocası Eşref Üren'den ilk sanat bilgilerini aldı. Eğitimine Erenköy Kız Lisesinde ve Sivas Lisesinde devam etti. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünü, Bedri Rahmi atölyesinde öğrenim görerek bitirdi. 1952 yılında Paris'te Andre Lhote ve Fernand Leger atölyelerinde çalıştı.

Sosyal sorumluluk çalışmalarında da bulunan Leyla Gamsız, 1947 yılında kurulan Onlar Grubu'nun kurucularındandır. 1949'da akademiden sınıf arkadaşı olan Hulusi Sarptürk ile evlendi. İstanbul ve Ankara'nın da içinde bulunduğu yaklaşık 20 sergisi mevcuttur. 1964 ve 1967 yıllarında Akademi ödüllerini, 1987'de 11. Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü'nü kazandı.

Biçimi; belirli ölçülerde bozup değiştirerek, renge ağırlık vererek, içtenlikli ve kararlı bir üslup geliştirdi. Resimlerinde, atölye hocası Bedri Rahmi'nin de Paris'te yanında çalıştığı Andre Lhote'un da doğrudan etkisi görülmemektedir.

İstanbul'daki Resim ve Heykel Müzesi ile İstanbul Modern Sanat Müzesi eserlerinin bulunduğu koleksiyonlar arasındadır. Eserlerinde Anadolu ile Batı sanatını harmanladı. İyi bir eser ortaya çıkaramayacaksa resim yapmanın anlamsız olduğunu savundu, 2001 yılındaki sergisinden sonra resim yapmayı bıraktı.

2010 yılında, İstanbul’da vefat etti.