Mahmut Yesari

Mahmut Yesari

Mahmut Yesari (5 Mayıs 1895- 16 Ağustos 1945) Türk roman ve oyun yazarı.

Mahmut Yesari, 5 Mayıs 1895 tarihinde Elazığ’da doğdu. Miralay Fahrettin Beyin oğlu, hattat Yesarizâde Mehmet Esat ile hattat Yesarizâde Mustafa İzzetin torunu, öykücü Afif Yesarinin babasıdır. Soyadını, sol eliyle yazdığı için Yesari lakabı ile anılan hattat dedesinden aldı. Lise öğrenimini İstanbul Lisesinde tamamladı. Resim öğrenimi için Avrupa’ya gideceği sırada I. Dünya Savaşı patlak verince Güzel Sanatlar Okulunda girdi; okulu bitirmeden askere alındı ve Anafartalar Cephesinde görev yaptı.

Savaştan döndükten sonra sanat hayatına karikatürle başladı. 1918-1919 yıllarında çizgileri Diken ve Gıdık dergilerinde yer aldı. 1920lerde oyun yazarlığına yöneldi. Bu alandaki ilk ürünü Fidan Zehra adlı uyarlama oyunudur. Oyunlarının çoğu Darülbedayi tarafından sahnelendi. Oyun yazarlığından sonra roman yazarlığına yöneldi. İlk romanının adı Namus’tur.

Reşat Nuri Güntekin ile birlikte çıkardığı Kelebek (77 sayı, 1923-24) olmak üzere Resimli Herşey, Yedigün ve Yarımay gibi dergilerde öyküler yayımladı, gazetelerde romanlar tefrika etti, telif ve uyarlama oyunlar yazdı. 1925 yılında yayımlanan Çoban Yıldızı adlı romanıyla üne kavuştu, 1927de yayımlanan Çulluk adlı romanıyla ünü yaygınlaştı. Bu roman, kimilerince Türk edebiyatının ilk işçi romanı kabul edilir. Hikaye ve romanları Yarın, Herşey, Yedigün, Yarımay dergilerinde dizi halinde yayımlandı. Hikayelerinin çoğu kitap olarak yayımlanmadı. Konularını yakın çevresinden, halkın günlük yaşamından aldı. Günlük gazetelerde edebiyat ve tiyatro alanında kısa tanıtım ve eleştirileri çıktı. Tiyatro uyarlamaları yaptı. Film senaryoları yazdı. Romanları dışında Yakacık Mektupları adıyla bir anılar-hikayeler kitabı ve Sürtük adlı oyunu en bilinen eserleridir. Ömrünün son yıllarında kendinden 20 yaş küçük olan Cahit Uçuk ile evlendi. Mahmut Yesari, 16 Ağustos 1945 günü Yakacık Sanatoryumunda veremden öldü. Çamlıcada Çataldağındaki aile mezarlığında toprağa verildi.