Lady Godiva

Henüz on yedi yaşındayken, kendisinden yaşça büyük olan Meria Kontu Leofric ile evlendi. Evliliklerinin ilerleyen yıllarında Kont, Coventry halkından ağır vergiler istemeye başladı ve çiftin arası açıldı. 

Halk, ağır vergiler sebebiyle isyan hâline geçti. Lady Godiva, bu süreçte halktan yana bir tutum sergiledi. Eşini, vergileri indirmesi için ikna etmeye çalışsa da sonuç elde edemedi.

Kont, eşinin ısrarları üzerine ona kabul edemeyeceğini düşündüğü bir teklif yaptı. Lady Godiva'nın at sırtında, sadece saçlarına sarınarak Coventry sokaklarını boydan boya geçmesi koşuluyla vergi yükünü azaltacağını söyledi. Lady Godiva'nın dindar ve muhafazakâr olması sebebiyle bu teklifi kabul etmeyeceğini düşündü. "Çırılçıplak yürü de Tanrı'nın hediyesini herkese göster."  dedi ve eşinin buna cesaret edemeyeceğini zannetti.

Laki Lady Godiva; eşinin düşüncelerinin aksine, halkı için bu teklifi kabul etti.

O gün geldi, Lady Godiva atının üzerinde vakur ve kendinden emin bir duruşla geçişini yaptı. Durumu öğrenen halk, dükkânlarını kapattı ve evlerine girdi. Lady Godiva'ya duydukları saygıdan dolayı kimse sokağa çıkmadı, pencerelerinin perdesini aralamadı. Halk, Lady Godiva'nın bu cesur davranışı karşısında kendisine duyulan derin saygıyı gözlerini kapatarak gösterdi.

Lady Godiva atının üzerinde, uzun kızıl saçlarına sarınarak bütün şehri dolaştı. Kont, sözünde durmak zorunda kaldı ve vergileri kaldırdı. 

Lady Godiva; cesareti, kararlılığı, saflığı ve güzelliğiyle yıllar boyu pek çok sanatçıya ilham kaynağı oldu.