Jonny Depp


John Christopher Depp, 9 Haziran 1963 tarihinde Owensboro, Kentucky’de doğdu. Florida’da büyüdü. Kızılderili kökenli olan Depp, 12 yaşında annesinin aldığı gitarla, çevredeki gruplarda gitar çalmaya başladı. 15 yaşında bir rock müzisyeni olmak umuduyla okulu bıraktı. The Kids adlı rock grubunda müzik yapmaya başladı ve grubun davulcusunun kız kardeşi Lori Anne Allison ile 20 Aralık 1983 tarihinde evlendi. "Six Gun Method" adını almış grup stüdyoya giremeden dağıldı.

Los Angeles, Kaliforniya’da Nicolas Cage ile tanıştı ve ilk filmi “A Nightmare On Elm Street"de 1984 yılında oynama şansı buldu. 1985 yılında eşinden boşandı.

1986 yılında Oliver Stone’un “Platoon" filminde ufak bir rol aldı. Depp 1987 yılında “21 Jump Street" adlı diziye başladı. Johnny Depp’in kariyeri için önemli bir nokta ise Tim Burton ile tanışmasıdır. Depp Burton’un yönetmenliğini yaptığı pekçok filmde rol aldı. Bunlardan biri 1990 tarihli “Edward Scissorhands" filmidir. Depp bu filmde başrol oynadı. İkili daha sonra 1994 yapımı “Ed Wood", 1999 yapımı “Sleepy Hollow", 2005 yılı yapımı “Charlie’nin Çikolata Fabrikası" ve “Corpse Bride" ardından ise 2007 yapımı “Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street Alice in Wonderland" filminde beraber çalıştı.

Depp 1993 tarihli dram “What’s Eating Gilbert Grape" filminde Leonardo DiCaprio ve Juliette Lewis gibi genç starlarla başrolü paylaştı. Bosna-Hersek doğumlu yönetmen Emir Kusturica’nın “Arizona Dream" filminde de oynadı. Bir gerilim filmi olan Roman Polanski’nin yönettiği “The Ninth Gate", bir Stephen King uyarlaması “Secret Window", Karındeşen Jack ile ilgili olan “From Hell" gibi karanlık filmlerin yanında, “Chocolat" gibi romantik filmlerde ve “Once Upon A Time In Mexico" gibi aksiyon filmlerinde de oynadı. 2004 tarihli Peter Pan’in yazarı J. M. Barrie’yi canlandırdığı “Finding Neverland" ile Oscar’a aday oldu.

“Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti" filmi sayesinde 2003 yılında Akademi Ödülleri’nde “En iyi Erkek Oyuncu” ödülüne aday oldu. Filmin ikinci ve üçüncü bölümleri de birçok rekor kırdı, sinemaseverler tarafından beğenildi. 2007 yılına gelindiğinde ise daha öncedende beraber çalıştığı Tim Burton ile beraber “Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytan Berberi” filminde rol aldı. Film Akademi Ödülleri’nde Johnny Depp’e "Yılın En iyi oyuncusu" dalında adaylık getirdi. Ancak film, sadece bir dalda Akademi Ödülü kazandı.

Jonny Depp, üç kez Oscar’a aday gösterildi. Ayrıca PeopLe Dergisi Tarafından 2003 ve 2009 yıllarında “Yaşayan En Seksi Erkek” seçildi.