Jean Tigana

Jean Tigana (d. 23 Haziran 1955, Bamako, Mali) Mali asıllı eski Fransız millî takım oyuncusu, teknik direktör.

Futbolculuk kariyeri bu şekilde başarılarla dolu olan Tigana 1993/1994 sezonunda Lyon’un teknik direktörlüğü ile teknik direktörlük yaşantısına başladı. O dönem için bugünkü görüntüsünde olmayan bu takım ile Lig Kupası finali ve lig ikinciliği ile teknik direktörlüğe başarılı bir başlangıç yaptı.

1995 yılında Monaco’yu Arsene Wenger’den devraldı. Kötü bir başlangıç sonrası takımı toparladı ilk sezonunu 4 puan geride 3. olarak tamamladı. Bir sonraki sezon yine sonradan açıldıkları bir sezonu bu defa şampiyon olarak kapadılar. 1997/1998 sezonunda Monaco onun yönetiminde Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finalde Manchester United’i eleyip, yarı finalde Juventus’a kaybetti. Bir dönem Fransa Milli Takımı için düşünülse de 2001 Ocak ayına kadar Monaco’da kaldı. Bu son sezonda Monaco, ligi üçüncü sırada bitirdi.

2000/2001 sezonunda Londra takımı Fulham’i 1. lig’de devralıp çok başarılı bir sezon ve büyük puan farkı ile aynı sene Premier League’e çıkardı. Mohammed Al Fayed tarafından desteklenen bu takımla flaş transfer yaparak İngiliz Ligi’nin en önemli ligine başladı. Ancak daha sonraki sezonda Fulham kulübüyle mahkemelik oldu. Fulham Tigana’yı futbolcu transferlerini gizliden yürütüp, fazla para ödetip komisyon almakla suçladı. Ama Fulham’in bu konuda hakkında açtığı davadan beraat etti ve kulüp kendisine tazminat ödemek zorunda kaldı.

Jean Tigana 2005/2006 sezon ortasında Rıza Çalımbay’ın istifası ile boşalan Beşiktaş teknik direktörlüğüne getirildi. Tigana Beşiktaşta geçirdiği 1,5 yılın ardından görevinden istifa etti.

Beşiktaş JK’den istifasının ardından 2 yıl gibi uzunca bir süre hiçbir takımda görev almayan Tigana, Suudi Arabistan Ligi takımlarından Al Hilal takımında karar kılmıştır.