Michael Phelps

Michael Phelps

Michael Phelps (d. 30 Haziran, 1985) ABD’li yüzücü. Phelps 2004 Yaz Olimpiyatları’nda altı altın, iki bronz toplam sekiz madalya kazanmış ve 1980’de Alexander Dityatin’in bir olimpiyatta en fazla madalya alan kişi rekorunu paylaşmıştır.[6] Uzun kulvarda 200m kelebek, 400m bireysel karışık, 200m bireysel karışık, 200m serbest dünya rekorlarının sahibidir. Olimpiyat oyunlarında aldığı 14 altın madalya ile olimpiyat tarihinin en çok altın alan sporcusudur. Dünya şampiyonaları ve olimpyatlarda toplam 37 altın madalyası vardır. Şu ana kadar sadece 6 yarış kazanamadı.

Anne adı Debbie,baba adı Fred’dir.Annesi ve babası 1994 yılında boşanmıştır.Kendisinden büyük iki kızkardeşi vardır.İsimleri Whitney ve Hilarydir.Ablaları 1995 Dünya Şampiyonası’nda Amerikan takımında yer almaktaydı.Ayrıca bir kedisi, bir bulldog cinsi köpeği vardır.Yüzme dışındaki hobileri video oyunları oynamak ve televizyon izlemektir.Amerika başbakanı George Walker Bush onu Beyaz saraya davet etmiştir.Annesi okul müdiresi babası polistir.Annesini şu şekilde tanımlamaktadır o benim için herşeyi yaptı...

Ayrıca kız arkadaşı hakkında çıkan haberler doğrultusunda "Benim kız arkadaşım olabilir ya da olmayabilir.Bu sizleri ilgilendirmez."diye açıklama yapan Phelps’in adı bir süre boyunca Avusturalyalı yüzücü Amanda Beard,sonra Avusturalyalı yüzücü Stephanie Rice ile anılsa da daha sonra gerçek kız arkadaşının 2007 Miss California güzeli Nichole Johnson olduğu tüm basına yayıldı. = Pekin 2008’e, ABD’li yüzücü Mark Spitz’in Münih-1972’de 7 altın madalya alarak kırdığı rekoru da kırma amacıyla gelen Phelps, böylece bir olimpiyatta 8 altın madalya kazanan tarihteki ilk sporcu oldu.Yaptığı basın toplantısında Annem bize suda ne kadar güvenli olabileceğimizi öğretti bakın şimdi nerelere geldik demiştir. En son olarak da esrar içmek için kullanılan cam pipodan nefes çekerken fotoğrafı yayınlanan Phelps’e 3 aylık men cezası verildi.