Hamdi Akın İpek

Hamdi Akın İpek

3 Mart 1963 tarihinde Adana’da doğdu. Annesi Melek İpek ve babası Ali İpek’tir. TED Ankara Kolejinden mezun oldu.1986 yılında Evansville Üniversitesi Ekonomi Bölümünde lisans, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünde lisansüstü eğitimini tamamladı. 2011 yılında İpek Üniversitesini kurdu. İpek Matbaacılık ve Koza İpek Holding’in yönetim kurulu başkanı oldu. 45 Milyon dolara Bergama’daki Ovacık Madenini satın aldı.

2005 senesinde Ciner Grubundan Bugün gazetesini, 2008 senesinde Tuncay Özkan’ın kurduğu Kanaltürk televizyonu ve internet sitesini satın aldı. Bugün TV ve Kanaltürk Radyo’yu, 2014 senesinde ise Millet gazetesini kurdu.

Hakkında Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen "Fethullahçı Terör Örgütü'ne Mali Yardım Sağlama” suçlamasıyla iddianame düzenlendi ve dava açıldı.

1 Eylül 2015 tarihinde Koza İpek Grubuna yönelik operasyon kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarıldı. 

5 Ekim 2016’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile ilgili açılan "çatı" davasını gören Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın yurt dışında bulanan firari sanıklarından Hamdi Akın İpek’in de iadesine ilişkin talep yazısını Adalet Bakanlığına gönderdi. 22 Kasım 2016 itibarıyla Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 73 kişi hakkında "Anayasayı ihlale teşebbüs etmek, silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, hükümeti yıkmaya teşebbüs etmek" suçlamasıyla açılan dava kapsamında gıyabında yargılanmaya başlandı. 24 Ocak 2017 tarihinde tüm mal varlığına el konuldu. 

20 Temmuz 2018 tarihinde İngiltere İçişleri Bakanlığı FETÖ firarisi Akın İpek’in gözaltına alındığını açıkladı. Bir süre sonra serbest kaldı.