Necip Akar

1904’te Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğdu. Beş yaşındayken ailesiyle beraber İstanbul’a geldi. İlköğrenimini Kadıköy’de bitirdi. Orta ve lise öğrenimini Vefa Lisesinde tamamladı. 1924’te Eczacılık Fakültesini kazandı. Fakültede teorik bilgileri edinirken eczanede çalışarak da ilaç yapımı, krem ve diş macunu üretimini öğrendi.

Fakülteden mezun olduktan sonra askerlik görevini yerine getirdi. Altı ay boyunca Ankara’da Eczacı Hüsnü Bey’in eczanesinde çalıştı. Daha sonra ağabeyi Cemil Akar ile birlikte “Şampuan Cemil”, “Necip Bey Kremi”, “Necip Diş Macunu” gibi ürünler üretti. Daha sonra Necip Diş Macunu’nun adını 28 Temmuz 1927’de “Radyolin” şeklinde değiştirerek Türkiye’de ilk afiş reklamını başlattı. Bu reklamla birlikte Necip Diş Macunu’nun iki yılda yaptığı satışı bir ay gibi kısa bir sürede tamamladı. Radyolin, bir yıl içinde yarım milyon sattı.  

Ülkeyi ele geçiren grip hastalığına karşı tek tabletlik “Gripin” adlı ilacın üretimine başladı ve 1935’te çıkardığı bu ilaçla satış rekorları kırdı.

Ağabeyi Cemil Akar’la yollarının ayrılmasının ardından Türkiye’nin ilk yerli sabunu olan “Puro Temizlik Sabunu”nu üretti. Afişte olduğu gibi reklamda da bir ilke imza atan Necip Akar, İstanbul üzerinde uçaktan küçük sabun paketleri atarak ürününü tanıttı. Bu promosyon, sabun satışlarını da tavan yaptırdı. Kurduğu şirketler, bugün kendi adını taşıyan bir holding çatısı altında toplandı.

Türkiye’nin ilk yerli bebek maması “Paro”, temizlik tozu ve kan sulandırıcı “Opon” da yine onun eserlerindendir. İlk yerli temizleme tozu olan “Fay”ı çıkaran ve yerli ilaç endüstrisinin liderlerinden olan Akar, 18 Haziran 1957 tarihinde deniz kazası sonucunda boğularak hayatını kaybetti.

Kaynak:

https://www.gripin.com/tr/KURUMSAL/Kurucumuz-Necip-Akar.html

https://tr.wikipedia.org/wiki/Necip_Akar