Guillaume Apollinaire

Guillaume Apollinaire

26 Ağustos 1880’de Roma’da doğdu. Asıl adı Wilhelm Albert Włodzimierz Apolinary Kostrowicki’dir. Monako’daki Collège Saint-Charles’da Fransızca eğitim gördü. 1902 yılında Paris’e yerleşti. Burada Cannes ve Nice’de yer alan okullarda öğrenimine devam etti. Öğrencilik yıllarında resim ve edebiyata merak sardı.

1903’te Le Festin d’Esope isimli dergiyi kurdu. Fransa’da Pablo Picasso, André Derain ve Marc Chagall gibi isimlerle tanıştı. Daha sonra Rheinland-Pfalz’a giderek bir süre öğretmenlik yaptı. Bu yıllarda şiirleri, Fransız modern şiirleri arasında yer aldı. 1911’de Picasso ve Georges Braque ile birlikte Kübist Oda 41’in hazırlanmasına katkı sağladı. Böylece resim eleştirmenliğine ağırlık verdi. İlerleyen yıllarda şiirlere bir resim akımı olan kübizmi yerleştirdi. Kübizme olan bağlılığının yanı sıra sürrealizm ve sembolizm de dikkatini çekti.

Tiresias’ın Memeleri isimli oyununu tanımlamak için kullandığı “sürrealizm dram” ifadesi akımın esin kaynağı oldu. Oyun, 1947 yılında operaya uyarlandı. İlk şiirlerini ve inceleme yazılarını çeşitli ressamların resimleriyle yayımladı. Şiirlerinde noktalama işaretlerini kaldırdı ve harflerle desenler oluşturarak biçimi ön plana çıkardı.

1911’de Picasso ile birlikte Mona Lisa tablosunu çaldığı gerekçesiyle bir hafta boyunca gözaltına alındı. Suçsuz olduğu ortaya çıkınca serbest bırakıldı.

1913’te içerisinde geçmiş on beş yılın şiirlerini barındıran Alcools adlı eserini yayımladı. Daha sonra kübizm akımını benimseyen ressamların resimlerini incelediği Kübist Ressamlar isimli eseriyle kübizmden ayrıldı ve öncülüğünü yaptığı orphizmi benimsedi.

Apollinaire, Birinci Dünya Savaşı’nda piyade subayı olarak görev yaptı. 1916 yılında kafatasına şarapnel parçasının isabet etmesi sonucunda ağır yaralandı. Uzun süren tedavi sürecinin ardından kaldığı hastanede İspanyol gribine yakalandı ve 9 Kasım 1918 yılında Paris’te vefat etti.

Kaynak:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Guillaume_Apollinaire