Reha Oğuz Türkkan

Reha Oğuz Türkkan

Türk Gelecek Araştırmaları Vakfı’nın Onursal Başkanı olan Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan, New York Columbia ve CCNY Üniversiteleri eski öğretim üyesidir. 1960-1969 arasında Amerika’da 124 öğretim merkezi (UNİ-TEQ) kurmuş (beşinde Speed Reading-Hızlı Okuma kursları açmıştır). Başkan olduğu ’Learning Foundations’ Vakfına ABD Federal hükümetince 4 eyaletin öğretim tekniklerini yenileme görevi verilmiş, 1970’lerde de ’Learning Materials Publishing’ Yayınevinin Başkanlığını yapmıştır.

Son yüzyılın önemli psikologlarından, ünlü bilim adamı Prof. Skinner (Harvard Üniversitesi) ve Prof. Crowder’la (UCLA) birlikte ’Sorularla Programlı Öğrenim’ metodunu geliştirmiş; bu yeni öğrenme metodunun üç kurucusundan biri olarak ve ABD’deki eğitime katkılarından dolayı ’WHO’S WHO’ ansiklopedisinde yer almıştır. ABD Federal Hükümeti tarafından 4 eyaletin eğitim planlaması ve Sunrise Açık Üniversite’nin kuruluşunda eğitim teknolojisi danışmanı olarak görev almıştır.

124 okul (4 tanesi Hızlı Okuma ve Bilgisayar üzerine) açtı. Aynı doğrultuda, Türkiye’de Yaykur Açıköğretim Üniversitesi’ni kurdu. 1975-1976 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın Yaykur Açık Üniversitelerinin kurucusu ve yöneticisi olarak görev yapmıştır. 1976’da NASA’ya danışman olarak Hindistan’daki uydulu Eğitim çalışmalarını inceledi.

ABD’de bulunduğu süre içerisinde ’Psikolojinin İş Dünyasında Başarıya Etkisi ve Uygulanışı, İkna Psikolojisi ve Satış Teknikleri’ konularında iş dünyasına yönelik eğitimler verdi, çeşitli şirket ve kuruluşlara danışmanlık ve yönetim kurulu başkanlığı yaptı.

1970’lerde Türkiye’de, ’Hızlı Okuma’ adıyla ’Speed Reading’ tekniğini tanıtmış, 1976-1980 arasında Milli Eğitim Bakanlığı, sonra da Kültür ve İçişleri Bakanlığı’nın üst düzey yöneticilerine, Boğaziçi Üniversitesi’nin Öğretim Üyelerine, ve birçok firmalara kurslar ve seminerler vermiştir. Daha sonra da halka açık seminerler başlatmıştır. ’Çok Hızlı Okuma’ konusundaki Türkiye’de ilk kitabını 1985’te yazmıştır.

1987 yılından itibaren, kurucusu olduğu Türk Gelecek Araştırmaları Vakfı bünyesinde birçok firmaya, kamu kuruluşuna, okullara ve dershanelere eğitimler vermiş, halka açık seminerler düzenlemiştir. Yetiştirdiği eğitmenler (Mustafa Ruşen, Muhsin Kadıoğlu, Tuğrul Türkkan vb...) Hızlı Okuma konusunu tüm Türkiye’ye yaymışlardır.