Grup Af

Adını grubun iki solisti, Asrın Tuncer ve Ferit Tuncerin başharflerinden alan AF, 1990 yılında kuruldu. Grubun dört kişilik ilk kadrosunda yer alan diğer iki isim; Emre Irmak ve Barış Yıldırım oldu. Uzun yıllar rock barlarda sahne alan grup ilk albümünü 1996 yılında çıkardı. Bu albümün ardından Emre Irmak ve Barış Yıldırımın gruptan ayrılması ve Levent Atlıer, Berk Evren, Murat Bekin, Serkan Özgenin katılmasıyla sahne performanslarını güçlendirdiler. Grup üyelerinin kısa özgeçmişleri şöyle:
Asrın Tuncer (Vokal): 25 Mayıs 1973 yılında İstanbulda doğdu. İlk ve ortaöğrenimini İstanbulda tamamladıktan sonra 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Radyo-TV Bölümüne girdi. AFtan önce çeşitli gruplarda solistlik ve bas gitaristlik yaptı. Ardından çocukluk arkadaşı Ferit ile AFı kurdu. Kendisini fevrî, çalışkan ve hırslı olarak tanımlayan Asrının beğendiği isimler arasında Metallica ve Bruce Springteen yer alıyor.

Ferit Tuncer (Vokal): 13 Nisan 1974de İstanbulda dünyaya geldi. Ortaokul yıllarında gitar dersleri alarak müziğe ilk adımını attı. 1985-1990 yılları arasında çeşitli gruplarda solistlik yaptı. AFın iki kurucusundan biri olan Ferit, karamsar, tembel ve içe dönük bir yapısı olduğunu belirtiyor. Daha çok yetmişli yılların müziğini ve Judas Priest gibi eski rock gruplarını beğeniyor.

Levent Atlıer (Klavye): 17 Aralık 1971de İstanbulda doğan Levent, oniki yaşında piyano çalmaya başladı. Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümünden 1997 yılında mezun oldu. İstanbulun hemen hemen tüm barlarında profesyonel olarak müzisyenlik yaptı. Müzik ayrımı yapmadığını ve her türden hoşlandığını söyleyen Leventin gelecekteki planları arasında bir müzik stüdyosu açmak yer alıyor.

Berk Evren (Bas Gitar): 2 Eylül 1973de İstanbulda doğdu. Onbeş yaşından beri bas gitar çalıyor. Profesyonel olarak müziğe başlaması lise yıllarında kurduğu rock gruplarıyla oldu. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Berk, AFtan önce Özlem Tekinle çalıştı. Dream Theatre ve Queensryche en çok beğendiği gruplar. 1997 yılında gruba dahil oldu. Murat Bekin (Davul): 13 Haziran 1968 Ankara doğumlu. 1986 yılından itibaren Ankarada çeşitli amatör gruplarla çalıştı. Ankara ve İstanbulda bir çok rock grubuyla birlikte sahne aldı. Bir süre Özlem Tekinle çalıştıktan sonra 1997de gruba katıldı. Sinirli, aynı zamanda neşeli bir mizaca sahip olduğunu belirten Murat, new age türü müziklerden ve Rush, Genesis, Yes gibi gruplardan hoşlaniyor.

Taner Tanrıöver (Gitar): 19 Ekim 1972de İstanbulda doğan Taner, uzun yıllar boyunca Avusturyada yaşadı. 1997 yılında gruba katıldı. Her türlü rock müziği dinlemekten zevk aldığını belirten Tanerin bilim kurgu türünde henüz yayınlanmamış bir kitabı yer alıyor.AF, kendi adını taşiyan ilk albümünü 1996 yilinda çikardi.

Prodüktörlügünü Şehrazatın yaptığı albüm; "Af Çıkıyor, "Kızancıklar ve "Taş Gibi şarkilariyla büyük begeni kazandi. Ikinci albümleri "AF II"le altı kişiye çıkan kadroları ve kendi tarzlarındaki başarılı performanslarıyla müzik dünyasındaki yerlerini pekiştirdiler. Prodüktörlüğünü Atilla Binatlı ve aranjörlüğünü Kaveh Bahçeban, Tamer Özkan ikilisinin yaptığı albümde on şarkıya yer verdiler. Barış Mançoya ait iki parçayı yorumladılar. Barış Mançonun o zamana kadar on yedi dilde yorumlanan ünlü şarkısı "Nick The Chopper"ı yine Barış Mançonın yazdığı sözlerle ve "Evelallah" ismiyle ilk defa Türkçe yorumladılar. Diğer Barış Manço şarkısı "Lambaya Püf De"ye yeni bir yorumla hayat verdiler. Kendi tarzlarında yorumladıkları "Yandım Ateşinde, "Olmaz Olmaz" gibi anonim türkülerde müzikseverlerin beğenisini kazandı.

Her iki albümünde de Anadolu motiflerini rock tarzıyla harmanlayan grup, kendi stillerini yaratarak pop müzikte yeni bir akım başlattı. Mesaj kaygısı taşımayan, mesaj verme gibi bir misyonu yüklenmediklerini söyleyen AF üyeleri, kendilerini kitle sanatçıları olarak değerlendirerek kitlelere şarki söylemek, onları eğlendirmek ve çoşturmak için varolduklarını vurguluyorlar. Müziklerindeki en önemli unsurlardan birinin ise erotizm olduğuna dikkat çekiyorlar. AF, ikinci albümleri AF II ile 1997 Kral TV Müzik Ödüllerinde ‘Yılın En İyi Grubu ödülünü kazandı.