Sepultura

1984 yılında Brezilyanın Belo Horizonte şehrinde kurulan ve Portekizce’de "mezarlık" anlamına gelen Sepultura vokal ve gitarda Max Cavalera, gitarda Jairo T, bas gitarda Paulo Jnr. ve bateride Igor Cavaleradan oluşan kadrosuyla 1985te yine Brezilyalı bir grup olan Overdose ile Bestial Davastation isimli bir albüm yaptı. Fakat önemli bir başarı elde edemedi.

1986 yılında çıkardığı Morbid Visions isimli çalışmasıyla hatırı sayılır bir başarı yakaladı ve 1987de Schizophrenia albümünü çıkardı. Bu arada gitara Andreas Kisser geçti ve grup daha sert, süratli ve saldırgan bir çizgiye oturdu.

1989 yılında çıkardıkları Beneath The Remains ile ismini nihayet bütün dünyaya duyurmayı başardı ve zirveye doğru tırmanmaya başladı. 1991 yılında Arise, 1993te Chaos A.D. ve 1996 yılında çıkardıkları Roots ile de çıkışını durmadan sürdürdü. Ancak vokal Max Cavalera 1997de gruptan ayrıldı.Max Cavalera’nın gruptan ayrılması üzerine yerine Derrick Leon Green geldi ve bugüne kadar Derrick’le devam edilmekte.Bir diğer değişiklik ise Cavalera kardeşlerden 2.sinin yani Igor Cavalera’nın gruptan ayrılmasıdır bu da 12.06.2006 tarinde Avrupa turnesinden önce yaptığı açıklamayla gerçekleşmiştir ve yerine Jean Dolabella getirilmiştir.

Slayer ve Venom gibi grupların yoğun etkisiyle yola çıkan Sepultura, giderek kendine özgü bir çizgi yakalamayı başardı ve Death metal, Black metal, Thrash metal ve Speed metal karışımı orijinal bir tarz elde etti. 90 kuşağı grupları arasında en sevilen gruplardan biri oldu.

Boş durmayı sevmeyen grup 1999 yılında Against’i, 2001’de Nation’ı ,2003’te Roorback’i ve son olarak da 2006’da Dante XXI albümü piyasaya sürüldü. Grup son olarak 2008’de yayınladığı A-Lex albümüyle otoritelere göre grup tarihinin en kötü albümünü çıkarmıştır.