Gorillaz

Müzik tarihinin ilk sanal elektronik rock grubu olan Gorillaz, Blurun vokalisti Damon Albarn ve ‘Tank Girl adlı komedi kitabının yaratıcısı Jamie Hewlett tarafından 1998 senesinde oluşturuldu. Kadrosunda Damon Albarn(2D)ın yanısıra Murdoc, Noodle ve Russel adlı animasyon karakterlere sahip olan grup, stillerinin dışında soundlarıyla da birçok gruptan farklı bir çizgi çiziyor ve bu da onlara olan ilgiyi daha da fazla arttırıyor.

2000de piyasaya ‘Comes Today adlı EP ile giren Gorillaz, ‘Clint Eastwood adlı ilk single çalışmalrını 2001 senesinde piyasaya çıkaran grup birkaç ay sonra da albümlerini çıkardıları. İngiltere listelerinde ilk üçe kadar yükselen grup, özellikle animasyon video kliplerle insanların dikkatini çektiler.

2001 senesini, Amerikada meydana gelen 11 Eylül olayı sonrası ‘911’ adlı bir single ile bitiren Gorillaz, 2002 senesinde ilk albümden çıkan üç singleın b-sidelarından oluşan derleme albüm ‘G-Sidesı piyasaya sürdü. Aynı sene Spacemonkeys adlı grupla birlikte ilk albümde yer alan parçaların mix verisyonlarının yer aldığı ‘Laika Come Home adlı albümü yayınladı. Albümden çıkan tek single ‘Lil Dub Chefin büyük beğeni topladı.

2002 senesinde ‘Phase One: Celebrity Take Down adlı bir DVD yayınlayan Gorillaz bir süre çalışmalarına ara verdi. 2004 yılında ‘Rock It adlı video klibi hayranlarına ulaştıran Gorillaz, 2005te ‘Demon Days adlı albümü çıkardılar. Bu albüm İngiltere listelerinde 1 numara olurken, Amerika listelerinde 6 numaraya ulaştı. ‘Feel Good Inc. ve ‘DARE öne çıkan şarkılar oldu. Gorillaz, bu albümle 7 kez platin plak kazandı.

2007 ve 2008 senelerini holografik dünya turnesiyle geçirmeyi planlayan Gorillaz, en son performansını 2006 Grammy Ödüllerinde Madonna ile birlikte sahneye çıkarak ‘Feel Good Inc. ile gerçekleştirdi. Aynı senenin Ekim ayında ‘Phase Two: Slowboat To Hades adlı DVDyi piyasaya süren grup, ‘Rise Of The Ogre adlı resimli otobiyografi kitabını da hayranlarına sundu.