Fall Out Boy

Fall Out Boy

Fall Out Boy Chicago, Illinois’da kökenli bir Amerikalı Punk-Rock grubudur. 2001 yılında Patrick Stump (vokal, gitar), Peter Wentz (bas gitar, yardımcı vokal,söz yazarı), Joe Trohman (gitar) ve Andy Hurley (davul) tarafından kuruldu. Pete Wentz Fall Out Boy’un başkanıdır. Grup adını "The Simpsons" dizisindeki "Radioactive Man" adlı karakterin sağ kolu olan "Fall Out Boy" adlı çocuk karakterden almıştır.

2002 senesinde Project Rocket grubuyla birlikte Split adlı bir EP çıkartan grup, 2003 senesinde Uprising Records etiketiyle Fall Out Boys Evening Out With Your Girlfriend adlı ilk albümünü yayınladı. Albüm sonrasında Chicago ve çevresinde performanslarda bulunarak dinleyici kitlesini genişleten ekip, aynı sene Take This To Your Grave adlı 2. albümünü Fueled By Ramen etiketiyle piyasaya sürdü.

Projeler
Take This To Your Grave albümünden Grand Theft Autumn/Where Is Your Boy ve Saturday parçalarını single olarak yayınlayan Fall Out Boy, bu singleların radyolarda sıkça yer almasıyla birlikte aynı sene Island Records ile anlaşma imzaladı.

2004 senesinde My Heart Will Always Be The B-Side To My Tongue adlı akustik EPyi yine Fueled By Ramen etiketiyle yayınlayan Fall Out Boy, bu EPde ilk albümde yer alan bazı parçaların akustik versiyonlarıyla birlikte Joy Division klasiği Love Will Tear Us Apartın akustik versiyonuna da yer verdi. EPnin yanında hayranlarına bir de DVD sunan grup, 2005 senesinde basçı Peter Wentzin intihar girişimiyle sarsıntı yaşadı.

2005 senesinde Island Records etiketiyle From Under The Cork Tree adlı 3. albümüne imza atan Fall Out Boy, bu albümle Amerika listelerinde 9 numara olmayı başardı. İngiltere listelerinde ise 12 numaraya yerleşen albümden çıkan ilk single Sugar Were Goin Down, Amerika listelerinde 9 numara olurken, MTV TRLde zirveye yerleşti. Singlea bir de video klip çeken grup, MTV Video Müzik Ödüllerinden MTV2 Ödülüne layık görüldü. Albümden ayrıca Dance, Dance ve A Little Less Sixteen Candles, A Little More Touch Me parçalarını single olarak yayınladı ve 2006 senesi Grammylerine de En İyi Yeni Grup dalında aday olarak gösterildi.

From Under The Cork Tree albümü sonrası Taking Back Sunday, Blink-182, Panic! At The Disco, Midtown, All-American Rejects ve The Hush Sound gibi gruplarla turneye çıkan Fall Out Boy, 6 Şubat 2007de Infinity On High adlı 4. albümünü piyasaya sürdü. Albüm öncesi çıkan ilk single This Aint A Scene, Its An Arms Race ile Amerika listelerinde 2 numara olan grup, 2007 senesinde Avusturalyada da bir turne gerçekleştirdi.İkinci single olarak grubun vokalisti Patrick Stump’ın yazdığı "The Carpal Tunnel Of Love"ı seçtiler.2007nin mart-nisan ayları gibi üçüncü single "Thnks Fr Th Mmrs"ı piyasaya sürdüler ve bununla beraber ülkemizde de hayran kitlelerini genişlettiler.2007 yazının başlarında albümlerinde ikinci sırada yer alan "The Take Over, The Breaks Over" singlelarını hayranlarına sundular.Yine 2007de yazın sonlarına doğru, albümlerinin 4.şarkısı ve singleları olan "Me & You"yu yayınladılar.Listelerdeki yerlerini hala korumakta olan grup, 1 nisan 2008de ilk konser dvdsini çıkarttı.

Grup, yeni albümleri için Michael Jackson’ın ünlü parçası "Beat It"i yorumladı.
PETE WENTZ OLAYLARI Sevgilisine Sidekick’ten göndermek için çektiği tamamen çıplak fotoğrafları internete düşüyor.Pete sidekick hesabı hacklenince çok üzülmüş.O haftada internetten en çok aranan "Pete Wentz Çıplak" olmuş.2005’te fazla anti-depresan aldığı için hastaneye kaldırılıyor ve medya bunu hemen intihar girişimi olarak gösteriyor ve Pete Wentz bunun üzerine "sadece uyumak istemiştim" diyor.

Folie á Deux
16 Aralık 2008’de Fall Out Boy beşinci stüdyo albümünü çıkardı, Folie á Deux, Infinity on High’ın devamı olarak. Bu albümde Elvis Costello, Lil Wayne, Panic at the Disco’dan Brendon Urie, Cobra Starship’ten Gabe Saporta, Gym Class Heroes’dan Travis McCoy, Doug, The Cab’ten Alex DeLeon, The Academy Is’ten William Beckett, Blondie’den Debbie Harry ve Pharell Williams’la çalıştılar.

Albümün büyük çıkış şarkısı, "I Don’t Care" 3 Eylül 2008’de çıkartıldı ve şarkı hala liste sıralarında yer almakta.Albümün ismi Folie á Deux, tam olarak iki kişilik delilik, psikopati belirtileri, özellikle paranoya veya hayali inançların bir kişiden başkasına iletilmesi anlamına geliyor. İkinci parça "America’s Suitehearts"radyolarda 8 Aralık, 2008’de yayınlandı.

15 Ocak, 2009’da grup, Believers Never Die Part Deux Tour’u Folie á Deux’ye destek için Cobra Starship, Metro Station, All Time Low ve Hey Monday’le yapacaklarını duyurdular. Bu turun ismi 2004’te gerçekleştirdikleri Believers Never Die Tour’a dayanır. Grup ayrıca Kanye West’le ve Kid Rock’la Youth Ball’da Amerika Başkanı Barack Obama’nın görev alma töreninde sahne aldı.