Ekrem İmamoğlu

Ekrem İmamoğlu

4 Haziran 1970’te Trabzon’un Akçaabat ilçesi Cevizli köyünde doğdu. Babası Hasan Bey ticaret, annesi Havva Hanım ise çiftçilik ile uğraşmaktadır. Dört yaşındayken ailesiyle birlikte Yıldızlı köyüne taşındı. Burada ilk ve ortaöğrenimini tamamladıktan sonra Trabzon Lisesini bitirdi. Önce KKTC’de Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü kazandı. Daha sonra kaydını Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesine aldırdı. İki yıl Kıbrıs’ta kaldıktan sonra ailesinin 1987’de İstanbul’a taşınmasıyla birlikte 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümüne yatay geçiş yaptı ve bu bölümden 1994’te mezun oldu. Lisans eğitiminden sonra aynı üniversitede İnsan Kaynakları Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı.

1992’de inşaat işleriyle uğraşan aile şirketinde çalışmaya başladı. Sonrasında grup şirketlerinin idaresini yüklendi; konut ve kentsel planlama projeleri yürüttü. Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Bu sıralarda karşılaştığı yerel siyaset kaynaklı problemlerin çözümü için politikaya atılmaya karar verdi.

Öğrencilik yıllarında hentbol ile başladığı spora futbol ile devam etti. Trabzon Lisesinin kaleciliğini yaptı. KKTC’de Türk Ocağı Limasol Spor Kulübü’nde oynadı. 2002-2003 yılları arasında Trabzonspor Futbol Kulübü, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Beylikdüzüspor Kulübü’nde yöneticilik yaptı.

2008 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne katıldı, Beylikdüzü İlçe Örgütü Üyesi oldu. O yıl yapılan yerel seçimin ardından CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı’na seçildi.

2013’te ön seçimle CHP Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. 30 Mart 2014 tarihli yerel seçimde Beylikdüzü Belediye Başkanı oldu. 2014-2019 yılları arasında bu görevini sürdürdü.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise Millet İttifakı’nın CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. Yüzde 48,80’lik oy oranıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Fakat belediye başkanlığının 18. gününde Yüksek Seçim Kurulu tarafından mazbatası iptal edildi. 6 Mayıs 2019’da iptal edilen seçim sonuçlarının 23 Haziran 2019’da tekrarlanmasına karar verildi. Yinelenen seçimde yüzde 54,21’lik bir oy alarak yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Aldığı oy oranı son 35 yılda İBB Belediye Başkanlığı seçimlerinde elde edilen en yüksek oy oranıydı.

Evli ve üç çocuk babası olan Ekrem İmamoğlu, 1988’den beri İstanbul’da yaşıyor.

Kaynak:

https://www.ekremimamoglu.com/hakkimda/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ekrem_%C4%B0mamo%C4%9Flu