Cem Yılmaz

23 Nisan 1973 tarihinde, İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini Mehmet Akif İlkokulunda, ortaöğrenimini Bahçelievler Kâzım Karabekir Ortaokulunda tamamladı. Etiler Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yönetimi Bölümünü bitirdi. 

Üniversite öğrencisiyken “Leman” adlı mizah dergisinde karikatür çizmeye başladı. İlk stand-up gösterisini de yine bu dönemlerde, Leman Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Ardından Beşiktaş Kültür Merkezi’nde sahneye çıktı.

1995 yılında Özlem Tekin’in çıkardığı “Kime Ne” albümünün bir şarkısının klibinde oynadı.

Televizyon oyunculuğuna 1995 yapımı “Bir Demet Tiyatro” dizisiyle, sinema oyunculuğuna ise senaryosunu da kaleme aldığı 1998 yapımı “Her Şey Çok Güzel Olacak” filmiyle başladı. Reklamlarda yer aldı.

Askerliğini 2001 yılında MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi’nde 18 ay olarak yaptı. Askerliği süresince Balkan ülkelerinde görevli askerî personele stand-up gösterileri sergiledi.

“Arı Filmi” (2007), “Arthur: Maltazar’ın İntikamı” (2009), “Arabalar 2” (2011) ve “Zootropolis: Hayvanlar Şehri” (2016) animasyonlarını seslendirdi.

Sadri Alışık Ödülleri’nde, 4. Yeşilçam Ödülleri’nde ve Brüksel Uluslararası Bağımsız Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

30’a yakın film ve dizide hem oyunculuk hem senaristlik hem yapımcılık hem de yönetmenlik yaptı. Bazıları şunlardır:

Vizontele (2000)

G.O.R.A. (2003, senarist)

Organize İşler (2005)

Hokkabaz (2006, senarist, yönetmen)

A.R.O.G. (2008, yapımcı, senarist, yönetmen)

Yahşi Batı (2009, yapımcı, senarist)

Av Mevsimi (2010)

Pek Yakında (2014, yapımcı, senarist, yönetmen)

Ali Baba ve Yedi Cüceler (2015, yapımcı, senarist, yönetmen)

İftarlık Gazoz (2015)  

Arif V 216 (2017, yapımcı, senarist)

Deli Aşk (2017, yapımcı)

Fi (televizyon dizisi, 2017)

Karakomik Filmler 1 (2019, yapımcı, senarist, yönetmen)

 

Cem Yılmaz: “Beni sevmeyen insanların sebeplerini anlamaya çalışıyorum. Ama akıl verenler, bunun bir anlamı olmadığını söylüyorlar. Benim için bir anlamı var. İnsanların sadece beni değil, birbirini neden sevmediğini anlamaya çalışmak; bizim mesleğin kollarından biri. İnsanlar birbirini neden sevmez? ‘İnsanlar birbirini neden sever’den bile daha çetrefilli bir konu bu. Mesela ‘nefret nasıl oluşur’ konusu, elbette ki bir komedyenin konusudur.”

“Çanakkale’de ‘Hokkabaz’ı çekerken köyden biri gelip dedi ki: ‘Cem Bey’e peynir tatlısı yaptım, nasıl ulaştırabilirim?’ Ben o sırada kostümlüyüm. İskender saçı başı, gözlüğü falan, kılık kıyafetini giymişim... ‘Abi çok teşekkür ederim, çekimler devam ediyor, yemeyeyim sağ olun.’ dedim. ‘Sen yine de bir sor…’ dedi.”