Kenan İmirzalıoğlu

Kenan İmirzalıoğlu

18 Haziran 1974 tarihinde, Ankara'nın Balâ ilçesinin Üçem köyünde doğdu. Ailesinin soyu Bozulus Türkmenlerinin Tabanlı aşiretine dayanır.

12 yaşına kadar Üçem köyünde yaşadı. Orta ve lise öğrenimini Ankara’da yaşayan teyzesinin yanında tamamladı. Ankara Çankaya Bahçelievler Deneme Lisesinden mezun oldu. 

Liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi hemen kazanamadı. Babası, köyde kendisine bir yıl boyunca çiftçilik kursu verdi; İmirzalıoğlu burada toprağın nasıl işleneceğini, gübrenin nasıl döküleceğini, hayvanlara nasıl bakılacağını öğrendi. Daha sonra annesi tarafından ağabeyinin yanına, İstanbul'a gönderildi ve burada bir dershaneye yazıldı.  

Ailesi tarafından vicdan ve sağduyu öğretileri ile büyütüldü. Şöhretin, ateşten bir gömlek olduğunu söylerken vicdan ve sağduyu sahibi olmanın kendisi için büyük bir şans olduğunu düşündü. 

Yükseköğrenimini İstanbul’da, Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümünde tamamladı.

Yükseköğrenimine devam ederken mankenlik yapmaya başaldı. 1997 yılında üniversite öğrencisi iken Best Model of Turkey (Türkiye'nin En İyi Mankeni) yarışmasına katıldı. Bu yarışmada birinci seçilince İstanbul'da gerçekleşen 10. Best Model of the World (Dünyanın En İyi Mankeni) yarışmasında Türkiye'yi temsil etti ve birinci oldu.

Yarışmayla birlikte adından söz ettirdi ve Osman Sınav'dan "Deli Yürek" (1998-2002) dizisi için teklif aldı. Bu dönemde oyunculuğu bilmiyordu; derdi şöhret kazanmak değil, kendisine verilen soumluluğu yerine getirmekti. 

Fakir bir gencin sınıf atlama mücadelesini anlatan “Deli Yürek” (1998-2002) adlı dizide Yusuf Miroğlu karakterini canlandırdı ve tüm ülkede tanındı. 

2003-2005 yılları arasında Show TV'de yayınlanan “Alacakaranlık” adlı polisiye dizide Uğur Yücel ile başrolü paylaştı. Uğur Yücel'in yazıp yönettiği “Yazı Tura” (2004) filminde askerlikte yaşadığı travmaları atlatamayan Cevher adlı karakteri canlandırdı.

2009-2011 yılları arasında yayımlanan ve çok popüler olan “Ezel” adlı dizideki rolü ile Türkiye'de çok popüler oldu. 2012'de Osman Sınav'ın yönetmenliğini üstlendiği, “Uzun Hikâye” adlı sinema filminde oynadı.

2016 yılında oyuncu Sinem Kobal ile evlendi. Çiftin, Lalin (2020) ve Leyla (2022) adlı iki kız çocukları oldu.

Peyami Sefa'nın eserinden sinemaya uyarlanan “Cingöz Recai” (2017) filminde başrol oynadı. Çekimleri İstanbul ve St. Petersburg'da gerçekleşen film, gişede başarılı olmadı.

5 Ekim 2019'dan itibaren ATV'de yayınlanan “Kim Milyoner Olmak İster?” adlı yarışma programının sunuculuğunu yapmaktadır. 

Film ve dizi başta olmak üzere 19 yapımda rol aldı. Bazıları şunlardır:

Deli Yürek: Bumerang Cehennemi (2001)

Acı Hayat (televizyon dizisi, 2005-2007)

Son Osmanlı Yandım Ali (2006)

Ejder Kapanı (2010)

Uzun Hikâye (2012)

Karadayı (televizyon dizisi, 2012-2015)

Cingöz Recai: Bir Efsanenin Dönüşü (2017)