Cathedral

Cathedral 1989 yılında Lee Dorrian ve Mark Griffith’in bir barda sevdikleri gruplar Trouble, Pentagram ( pentagram isiminin sahibi Amerikalı grup), Sabbath, St. Vitus, Melvins, Candlemass hakkında konuşurlarken ortaya grup fikrini attılar. Asıl kuruluş ile Cardiff’deki Carcass konseri sırasında sahne arkasında bira içerlerken gerçekleşti. Ertesi sabah uyandıklarında yaşadıkları baş ağrısının yanında tamam Doom Metal grubu kurduk ama diğer enstrümanları kim çalacak düşüncesi vardı. Önce Garry (Gaz) Jennings’i aldılar.

1990 yılında bir stüdyoda ilk demolarını kayıt ettiler. Cathedral underground metal piyasasına girmesi ile yavaş ritimli ölümcül Doom metal müziği ile hemen dikkatleri üzerlerine çektiler. İlk demoları In Memorium Lee Dorrian’ın sahibi olduğu Rise Above Stüdyosundan çıktı ve bir demodan beklenmeyecek miktarda satış yaptı.Bu demolarının getirdiği prestij ile S.O.B., Saint Vitus, Morbid Angel, Young Gods ve Cranes ile uzun bir turneye çıktılar.

1991 yılında İngiliz Earache Stüdyolarından kendilerini bu piyasaya kabul ettirip uzun süre adlarından bahsettirecek Forest Of Equilibrium albümünü çıkardılar. Bu albüm ile Amerika’daki ünlü Columbia Stüdyolarının dikkatlerini çektiler ve 1992 yılında Soul Sacrifice EP’ sini çıkardılar. Artık çok ünlü bir gruptu Cathedral. Menajerleri Carcass, Entombed, Napalm Death, Brutal Truth ve Confessor gibi o dönemin en önemli grupları ile turne ayarladılar ve bütün Avrupa ve Amerika da sahne aldılar. Turnenin sonunda kurucu üye Griff gruptan ayrılmaya karar verdi. Grup bu süre içinde Cronos’un bas gitaristi Mike Hickey’i gruba aldı ve Corrosion Of Conformity, Trouble, The Obsessed, Crowbar, Napalm Death gibi gruplarla Sahne almaya devam etti.

1993 yılında Ethereal Mirror (aslında albümün ismini Decadance koymayı düşünmüşlerdi) albümünü çıkardılar. Ve bekledikleri tepkiyi aldılar. Dinleyicilerini yine coşturacak bir albüm çıkarmışlardı. Hemen Sleep, Penance, Cannibal Corpse ve Fear Factory ile Avrupa turnesine çıktılar.

Amerikalı Columbia Stüdyoları Cathedral’in peşini bırakmaya niyetli değildi ve Merciful Fate ve Flotsam & Jetsam (Metallica’dan ayrılan Bassisti Jason Newsted’in ilk grubu) ile turne düzenlediler. Fakat bu turne onları hayal kırıklığına uğrattı ve bir konser sırasında Lee Dorrian Merycful Fate grubunun solisti efsanevi King Diamond’a küfür etti. Ortalık karıştı ve turne iptal edildi. Cathedral Statik Majik albümünü 1994 yılında İngiltere’de piyasaya sürüldü. Columbia stüdyoları bu EP’ yi Amerika’da Cosmic Requiem adı ile piyasaya sürüldü.

1995 yılında The Carnival Bizzare albümünü Earache stüdyolarından çıkardılar. Uzun bir Avrupa, kuzey ve güney Amerika turnesine çıktılar. 1996 yılında ise Supernatural Born Machine albümünü ve Hopkins (The Witchfinder General) EP ‘sini çıkardılar. Lee Dorrian’ın yarattığı sorunlar ve sansasyonlarla dolu geçen turneleri oldukça başarısız oldular. Grup bir süreliğine İngiltere’de dinlenmeye çekildi ardından My Dying Bride ile birlikte Avrupa Japonya ve Avusturalya turnesine çıktılar. Ki bu turne Cathedral’in en başarılı turnesi olarak adlandırılır. Lee Dorrian’in paranoyak yaklaşımları ve alkolik olması sebebi ile çektikleri sıkıntıları unutmuşlar ve tekrar o efsanevi Cathedral görüntüsüne bürünmüşlerdi.

1998 Dynamo festivalinin ardından grup Caravan Beyond Redemption adlı LP albümünü piyasaya sürdü. Ve grup bundan sonra uzun süren bir sessizliğe büründü tam 3 sene sonra 2001 yılında Endtyme, albümünü çıkardılar. Ve Ardından kendileri gibi uzun seneler sonra tekrar müziğe dönen Entombed ile turneye çıktılar. Tam 10 sene Earache Stüdyoları ile çalıştıktan sonra sözleşmeleri bitti ve grup 2002 yılında Dreamcatcher Stüdyoları ile anlaştı ve The VIIth Coming albümlerini çıkardılar. 13 senelik müzik hayatlarında hep üstlerde olan grup maalesef muhteşem bir ses sahip olan Lee Dorrian’ın uyumsuzluğu sorunları yüzünden hiçbir zaman olması gereken yerde olmamıştır..

Elemanlar:
Vokal : Lee Dorrian
Gitar : Garry Jennings
Bas Gitar : Leo Smee
Bateri : Brian Dixon