Cardigans

The Cardigans Jönköping kentinde 1992 yılında kurulmuş olan bir İsveç müzik grubudur. Grubun müzik tarzı albümden albüme [Indie rock|indie]], 60’ların ihlamıyla pop ve daha çok grup bazlı rock’a kadar büyük değişim göstermektedir. Çıkış albümleri Emmerdale (1994) onlara ülkelerinde sağlam bir temel verirken yurtdışında, özellikle de Japonya’da da bazı başarıların keyfini sürdüler. Ancak ikinci albümleri Life (1995)’a kadar uluslararası dinleyiciler ve eleştirmenler açısından başarıya ulaşamadılar. Grup belki de İsveç dışında uluslararası hit single’ları olan Gran Turismo (1998) albümünden "Erase/Rewind", "My Favourite Game" ve First Band on the Moon (1996) albümünden "Lovefool" ile bilinmektedir. Lovefool’un Romeo ve Juliet filminin müziklerinde olması onların populerliğini sağlama aldı. The Cardigans dünya çapında 5 milyon albüm satmıştır.

İkisi de heavy metal müzisyeni olan Peter Svensson ve Magnus Sveningsson grubu Jönköping, İsveç’te, davulda Bengt Lagerberg, klavyede Lars-Olof Johansson ve solist Nina Persson ile 31 Ekim 1992’de kurmuşlardır [1]. Küçük bir apartman dairesinde beraber yaşarlarken yapımcı Tore Johansson’ın duyduğu bir demo kaydı yaparlar ve bu onların Malmö’daki bir stüdyoya kayıt için davet almasına neden olur. 1994’te çıkış albümleri olan Emmerdale İsveç ve Japonya’da(1997’de uluslararası olarak yeniden yayınlandı) yayınlanır. Albüm İsveç radyo hiti olan "Rise & Shine" şarkısını içeriyordu ve sonraları Slitz dergisindeki ankette 1994’ün en iyisi olarak seçildi. 1994 yılının geri kalanı Avrupa turları ile ve 1995 senesinde tüm dünyada yayınlanan Life albümünü hazırlamakla geçer. Life uluslararası bir başarı kazanır, bir milyon kopyadan fazla satarken Japonya’da platin albüm başarısına erişir. 1996 yılında Minty Fresh etiketiyle ABD’de yayınlanan Life albümü aslında Emmerdale ve Life albümündeki şarkıların bir toplaması niteliğindedir. Life belki de ilk albüme hicivsel bir karşılık olup ve görülmektedir ki bu düzenlemeler grubun yenilikçi bir yöne geçmesini sağlamıştır.

Life başarısından sonra, The Cardigans dünya çapında 1996’da First Band on the Moon albümünü yayınladıkları Mercury Records’a geçer. Bu albümle beraber grup daha kompleks, daha sert bir boyuta geçer, şarkılar kalp kırılması, aldatma ve çaresizlik konularını içermeye başlar. "Lovefool" özellikle ABD ve albümün sadece 3 haftada platin plak seviyesine ulaştığı Japonya’da olmak üzere dünya çapında bir hit olur. Bununla beraber, albümün bütününü temsil etmese ve her ne kadar Altın Plak almasına yardım etmiş olsa da Lovefool nedeniyle duygusal soft-pop yaptıkları şeklinde damgalanırlar. Şarkının klibi MTVde 90ların sonunda Leonardo DiCaprio ve Claire Danesin oynadığı 1996 yılının hit filmi Romeo ve Juliet filminden sahnelerle yayınır. 1997de Beverly Hills 90210nin mezuniyet bölümünde kendileri olarak çalarlar. 1998 yılının albümü Gran Turismo daha karanlık ve karamsardır ve sonrasında grup üyelerinin solo projeler yaptıkları uzun bir ara verirler. Aynı yıl, nadir B-yüzlerinin bulunduğu The Other Side of the Moon’ albümünü sadece Japonyada yayınlanır ve Japonya dışında nadir bir albüm haline gelir. "My Favourite Game" şakısının video klibi MTV tarafından dikkatsiz sürüş gösterdiği için sansürlenir, buna rağmen şarkı onların dünya çapında ikinci hit parçası haline gelir. "My Favourite Game" aynı zamanda Playstation oyun konsolundaki Gran Turismo 2 oyununun da müziklerinde yer alır. Yine aynı yıl, "Deuce" şarkısı The X-Files: The Albumde yer alır.

The Cardigans 2003 yılında genelde Nina Persson ve Peter Svensson tarafından yazılmış daha dinlendirici şarkılar içeren Long Gone Before Daylight albümüyle geri döner. Long Gone Before Daylight 2003 yılında 120.000den fazla satış rakamı (2x Platin) ile İsveçteki en iyi satan albümlerden biri olur. 28 Nisan 2005te grubun iTunes Originals albümü iTunes üzerinden yayınlanır. 19 Ekim 2005te de altıncı albümleri olan Super Extra Gravity olumlu eleştirilerle yayınlanır.[2] Super Extra Gravity doğrudan İsveç albüm listelerinde 1 numaraya yerleşir ve şimdiye kadar 40,000in üstünde satarak Altın albüm olarak kaydedilir. Grup kayıt ve turneler nedeniyle bir ara daha verir[3].Bir derleme albüm olan Best of ise Ocak 2008 de yayınlanır.

1999-2002 arasında, Nina Persson A Camp isminde bir albüm yayınlarken, the Cardigans Talking Headsın "Burning Down the House" şarkısını Tom Jones ile onun Reload albümü için yeniden yorumlarlar.

Peter Svensson Kent grubundan Joakim Bergin yardımıyla Paus projesi üzerinde çalışır ve Magnus Sveninsson Righteous Boyu kaydeder. 2006 yılında Sveningsson eski Trampolene projesini başlatır ve proje için A&R haline gelir. İlk olarak İsveç ve Almanyada az başarı yakalayan pop grubu The Animal Five ile anlaşma imzalar.

Kasım 2006da Persson Oxfam Ireland tarafından hazırlanan, İrlandanın önde gelen sanatçılarının 9 şarkısını içeren The Cake Sale albümünde yer alır. Albümün gelirleri Fair Trade şirketine gider. Persson aynı zamanda Mayıs 2007de yayınlanan Manic Street Preachers’ albümü Send Away the Tigersda İngiltere listelerinde 2 numaraya yerleşen "Your Love Alone Is Not Enough" şarkısında konuk vokal olarak boy gösterir[4]. Şarkıda grubun solisti olan, 2007 yılında Glastonbury Festivalinde grupla aynı sahneyi paylaşıp Peter Svenssonu kendi en iyi ikinci gitaristi olarak tanımlayan James Dean Bradfield [5] ile vokalleri paylaşır.

Grubun 2007deki arasında Persson, 2009 başlarından yayınlanmış olan ikinci A Camp albümü Coloniayı kaydeder[6]. Çok yakında, Nina Persson Danger Mouse, David Lynch ve Sparklehorseın işbirliği olan (Dark Night of the Soul)da onuncu şarkı "Daddy’s Gone"da boy göstermiştir.