Burcu Güven

Burcu Güven

1971 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini yine istanbul’da tamamladı. "İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı"ndan mezun olduktan sonra aynı dönemde "İstanbul Üniversitesi Koro ve Konser" şarkıcılığı bölümünüde bitirdi.

Profesyonel olarak bir çok reklam jinglesini seslendirdi. "Beyaz Güvercin", "Eurovision" gibi yurtiçi ve yurtdışı çeşitli yarışmalarda ve festivallerde vokal ve back-vokallik yaptı.
Eşi Birol Güven’le birlikte 1999 yılında kurdukları "Mint Produksiyon" yapım şirketinde genel sanat yönetmenliği ve genel koordinatörlük yaptı. "Çocuklar Duymasın", "Ayrılsakta Beraberiz" ve "Anadolu Kaplanı" gibi birçok ünlü dizinin Jenerik şarkılarını seslendirdi.

İki çocuk annesi olan Burcu Güven müzik çalışmalarının yanı sıra hala "Mint Produksiyon" da program yapımcılığına da devam etmektedir.
Altı ay süren yoğun stüdyo çalışmalarının ardından Burcu Güven’in "İlk Albüm" isimli çalışması DMC etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı. Albüm sıra dışı soundu ve duygu dolu şarkı sözleri ile alternatif bir yapım olarak, müzik severlerin yıllarca arşivlerinde saklayacağı özel bir çalışma.Burcu Güven’in sesini müzik severler ilk defa bu albümle duymuyorlar. 1998’den bu yana hergün Çocuklar Duymasın, En Son Babalar Duyar, Kadın İsterse ve son olarak da Kadın Severse gibi daha birçok dizinin jenerik müzikleriyle evlerimize yıllarca konuk oldu.

"İlk Albüm" Türkiye’nin birçok müzik profesyonelini bir araya getirdi. Prodüktörlüğünü Aydın Sarman’ın yaptığı ve ağırlıklı olarak Aydın Sarman ve Burcu Güven beste ve sözlerinin yer aldığı albüm lirik pop çizgisini taşıyor. Ülkemizde çok az denenen bu müzik tarzında cesur bir denemeye kalkışan Güven’in albüm soundu içinde zaman zaman Fado, Latin, Jazz tadında lezzetler bulacaksınız. Genel olarak bakıldığında; berrak tınılar, kadın duygusallığını zekice sözlerle anlatan şarkılar ve keyifle dinlenen sade ama güçlü altyapılar, bu albümü farklı kılıyor.

Burcu Güven İlk Albüm’ün ilk video klibini ise "Mustafa Seni Soruyor" isimli parçaya çekti. Bir kadının kaybettiği eşinin ardından duygularını dile getiren Fado tadındaki şarkının videosunda ise sürpriz bir isim, Tamer Karadağlı rol aldı. Yönetmen Tarkan Özel’in çektiği klip; kısa filmi andıran efektler ve sinematografisi yüksek sahneleriyle dikkat çekiyor.