Anna Sewell

30 Mart 1820 tarihinde, İngiltere'nin Norfolk bölgesinde doğdu. Babası Isaac Phillip Sewell, annesi Mary Wright Sewell  ise çocuk kitapları kaleme alan başarılı bir yazardı.

Anna Sewell, Philip adındaki erkek kardeşi ile birlikte evde eğitim gördü. Henüz on iki yaşındayken ailesi Stoke Newington'a taşındı ve Sewell ilk kez burada okula başladı.  Aradan iki yıl geçtikten sonra bir gün, okuldan eve doğru yürürken yere düştü ve iki bileğini birden kırdı. Sewell ciddi bir şekilde sakatlandı, yürüyemiyordu. Babası hava değişiminin ve o bölgedeki iklimin, kızının sağlığını olumlu etkileyeceğini düşünrek Brighton'da bir iş aldı ancak bu süreçte Sewell, yanlış tedavi görmüştü ve yaşamının bundan sonraki kısmını koltuk değnekleri olmadan geçiremedi. Koltuk değnekleri olmadan uzun süre ayakta duramıyor, yürüyemiyordu. Hareket edebilmek için sıklıkla arabaları kullanıyordu. Kullandığı arabalar atlar tarafından çekiliyordu ve Sewell, bu sayede atlara karşı büyük bir sevgi duymaya başladı. Ancak tüm bu süre boyunca gözlemlediği üzere hayvanlara iyi muamele edilmediği için derin bir endişe duydu. 

Anna ve annesi o günlerde, bir Hristiyan mezhebi olan Society of Friends'ten ayrılarak İngiltere Kilisesi'ne katıldı lakin her ikisi de evanjelik çevrelerindeki aktif faaliyetlerini sürdürdü. Anne Mary Wright Sewell, dinî bağlılığını evanjelik çocuk kitapları yazarak gösterdi. Anna Sewell, bu süreçte annesinin kitaplarını yayıma hazırlanmasına yardımcı oldu.

Her ne kadar Avrupa'da bulunma amacı sağlık sorunlarına çözüm bulmak olsa da burada çeşitli yazarlar, sanatçılar ve filozoflarla tanıştı. Tüm bu tanışıklıklar ona, yeni düşüncelere odaklanma fırsatı sundu.

Norfolk'ta Norwich şehri yakınlarındaki Old Catton'a taşındıkları sıra sağlığı kötüye gitmeye başladı. Oldukça güçsüz düştü, bu yüzden sürekli olarak yatması gerekiyordu; dolayısıyla yazmak da onun için zor bir eylem hâline geldi. Bu süre zarfında bir romanı annesine dikte ederek yazdırmaya başladı; annesi, 1876 yılından sonra küçük kâğıt parçalarına yazdığı metinleri bir araya topladı. Böylece Sewell'ın ilk ve tek romanı "Siyah İnci" ortaya çıktı. Sewell bu romanında atlar ve çeşitli hayvanlarla ilgili gözlemlerinden faydalanarak onların iç dünyalarını yansıttı. Romanının haklarını 24 Kasım 1877 tarihinde, 57 yaşındayken yerel bir yayınevi olan Jarrolds'a sattı. “Siyah İnci” günümüzde her ne kadar çocuk klasikleri arasında sayılsa da Sewell tarafından atlarla çalışan insanların okuması için kaleme alınmıştı. Romanının temasını, "atların refahı ile aynı zamanda şefkat, sevgi ve saygının insan tedavisindeki önemi" olarak açıkladı.  "Siyah İnci" romanı, tüm zamanların en çok satanları arasında yer aldı. 

Anna Sewell; kitabını yayımladıktan beş ay sonra, 25 Nisan 1878 tarihinde hepatit ya da verem hastalığı sebebiyle vefat etti. Vefat etmeden önce kitabının elde ettiği başarıya tanık olma imkânı buldu.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Anna_Sewell

https://www.britannica.com/biography/Anna-Sewell

https://www.temayayinlari.com/urun/siyah-inci/