Alper Taşdelen

Alper Taşdelen

16 Mayıs 1974 tarihinde, Ankara Çankaya'da doğdu. Çankaya İlkokulu ve TED Ankara Kolejini bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. ABD'de Columbia Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler dalında yüksek lisans yaptı. Aynı zamanda Columbia Üniversitesi Orta Doğu Enstitüsünü tamamlayarak Orta Doğu alanında ihtisaslaştı. New York eski Belediye Başkanı David Dinkins'tan, Çağdaş Belediyecilik ve Kent Yönetimi dersi aldı. Ders tezini “Kent Kalkınmasında Çağdaş Belediyeciliğin Rolü” konusunda yazdı.

1996'da Sosyalist Enternasyonel'in 20. Kongresi'ne en genç delege olarak Erdal İnönü ve Deniz Baykal ile birlikte CHP delegesi olarak katıldı. Kanal D'de diplomasi ve siyaset muhabiri olarak iki yıl gazetecilik yaptı. Başbakan Bülent Ecevit'in kurduğu 57. Hükûmet Dönemi'nde başbakan müşavirliği görevini üstlendi. Ardından özel sektöre geçti ve on yıl çalıştığı Petrol Osi AŞ’de, dış ilişkilerden sorumlu genel müdür yardımcılığı görevini yürüttü.

CHP 15. Olağanüstü Kurultayı'nda, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Parti Meclisi Bilim ve Kültür Platformu Listesi’nde yer aldı. 2011 Genel Seçimlerinde, CHP Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı olarak seçimlere katıldı. 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde, CHP adayı olarak %64 oyla Çankaya belediye başkanı seçildi. 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde, CHP adayı olarak Çankaya Belediyesi tarihinin en yüksek oyu olan %73.48’le tekrar başkan seçildi.

Dış politika, siyaset ve yerel yönetimler alanlarında gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Hâlen Çankaya belediye başkanlığı görevini sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.