Ali Yaman

1968 yılında Ankara´da doğdu. İstanbul´da başladığı ilkokulu ve ortaokulu Erzincan´da, lise öğrenimini  ise İstanbul´da bitirdi. 1993´te Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F.´den mezun oldu. 1994´te İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Siyasi Tarih Yüksek Lisans (M.A.) Bölümü´ne girdi. 1996´da bu bölümden konusunda ilk olan "Alevilik´te Dedelik Kurumu ve İşlevleri" adlı teziyle mezun oldu. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Uluslararası İlişkiler Doktora (Ph.D.) programına girdi. 2001 yılında bu bölümü başarı ile tamamlayarak "Dedelik Kurumu Ekseninde Değişim Sürecinde Alevilik" adlı tezi ile bilim doktoru oldu.

Türkiye, Almanya, ABD, Kazakistan ve Kırgızistan´da çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri ve kitapları yayınlandı. 1996´da aylık Cem Dergisi´nin yazı işleri müdürlüğü görevinde bulundu. Çeşitli Alevi dernek ve vakıflarda üye ve yönetici olarak görev aldı. İstanbul, Şahkulu Sultan Dergahı´nda araştırmalar yürüttü ve bir kitaplığın temellerini attı.

Çeşitli uluslararası konferans, sempozyum ve panellere katıldı. Alanında ilk olan Alevilik-Bektaşilik Bibliyografyası Almanya´da Alevi-Bektaşi Kültür Enstitüsü´nce yayınlandı. Araştırmacı Müslüm Güler ve Yrd. Doç. Dr. Aykan Erdemir ile birlikte internette kendi uzmanlık alanında bugüne kadar gerçekleştirilmemiş en kapsamlı internet sayfalarını hazırladı. Ankara Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi´nce gerçekleştirilen "Kazakistan´dan Macaristan´a Erenlerin İzinden" adlı 13 bölümlük belgeselde Anadolu bölümü yazarlığı ve danışmanlığı görevinde bulundu. İstanbul´da yayın yapan Radyo Barış´ta (107 FM) 1999-2001 yılları arasında uluslararası ilişkiler, dış politika ve Türk kültürü konularında radyo programlarının yapımcı ve sunuculuğunu üstlendi. 2003 yılında Hollanda Alevi Birlikleri Federasyonu için Dr. Wibo van Rossum ile birlikte Alevilik CD´sinin metnini hazırladı. 2002 yılında Ahmet Yesevi Uluslararası Türk Kazak Üniversitesinde Yrd. Doç. Dr. olarak göreve başladı. Uluslararası İlişkiler Bölümü´nde ders vermenin yanı sıra, üniversitenin araştırma merkezine bağlı Türkoloji Enstitüsünde uzman olarak görev yaptı. 2003 yılından başlamak üzere üniversitedeki derslerinin yanı sıra Türkistan´da bulunan Yesevilik Araştırmaları Merkezi´nde uzman olarak çalışmaya başladı. Bu çerçevede Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan´ın çeşitli bölgelerinde alan araştırmalarında bulundu. Ayrıca Türkistan´da yayınlanan Yesevi Jolı Dergisi ve Ankara´da yayınlanan Kırkbudak Dergileri´nin de Yayın Kurulu üyesidir. Kazakça, Kırgızca, Özbekçe gibi Orta Asya Türk şivelerinin yanısıra, İngilizce ve az düzeyde Rusça bilmektedir.

Kaynak: https://www.elipskitap.com.tr/yazarlar/7/ali-yaman