Ali Sururi

Ali Alim Sururi, 18 Ocak 1913te İstanbulda doğdu. Her biri ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu olan Sururi ailesinin bir üyesidir. Kardeşlerinden Lütfullah Sururi, operetin ilk kurucularındandır. Yusuf Sururi ve Celal Sururi ise ilk operet tiyatrosu oyuncularından ve yazarlarındandır. Ali Sururi, tiyatro sanatçısı Gülriz Sururinin de amcasıdır.

İstanbul Devlet Konservatuvarı Şan Bölümünden mezun oldu. Sanat hayatına 1935te, Darülbedayi’de sahnelenen Yarasa operetiyle başladı. İstanbul Şehir Tiyatrosunda Beyaz Gömlekliler adlı oyunda oynadı. Halk Opereti, Muammer Karaca Opereti ve İstanbul Operetinde yer aldı. Birkaç arkadaşıyla birlikte İstanbul Tiyatrosunu kurdu. Gülriz Sururi-Engin Cezzar Topluluğunda sahnelenen Kapan adlı oyunda konuk oyuncu olarak yer aldı. 1989da, Edith Piafın hayatının anlatıldığı Kaldırım Serçesi adlı dört bölümlük TRT dizisinde, yeğeni Gülriz Sururi’yle birlikte oynadı. Uzun yıllar İstanbul Tiyatrosunda çalıştı. Alev Sururiyle burada tanışıp evlendi. Çift, tiyatro kapandıktan sonra Bodruma yerleşti.

Ali Sururi sinema hayatına 1943te, Şadan Kamilin yönettiği Onüç Kahraman filmiyle başladı. Yaklaşık 30 sinema filminde rol aldı. 11 Mart 1998de, Bodrumda öldü. Rol aldığı filmlerden bazıları şunlardır:

Ankara Ekspresi (1952)

Battal Gazi Geliyor (1955)

Ah Dede Vah Dede (1976)

Deli Şahin (1976)

Can Pazarı (1976)

Meryem ve Oğulları (1977)

Neşeli Günler (1978)