Yeşim Ceren Bozoğlu

Yeşim Ceren Bozoğlu

29 Temmuz 1974 yılında Ankara’da doğdu. Aslen Macaristan göçmenidir. Çocukluğunu İstanbul’da geçirdi. Özel Ata Kolejini bitirdi. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümünden mezun oldu. Sanat hayatına tiyatro ile başladı. Mezun olduğu sene rol aldığı tek kişilik Kadınlar adlı oyun ile Cumhuriyet gazetesi ve Tiyatro Eleştirmeni Ayşegül Yüksel tarafından “Yılın Genç Kadın Oyuncusu” seçildi. 

İlk kamera önü oyunculuk tecrübesini 1998 yılında Sıcak Saatler dizisinde rol alarak elde etti. 

Devlet Tiyatrosu, Şehir Tiyatroları, Duru Tiyatro gibi topluluklarda yer alan sanatçı, yönetmenliğini de yaptığı tiyatro oyunlarının yanı sıra çeşitli sinema filmleri ve dizilerde de oynadı. Sayısız kısa filmde rol aldı. Ayrıca profesyonel oyunculuk koçluğu konusunda Türkiye’nin en tanınan isimlerinden biri hâline geldi. Duru Tiyatro’da Türkçe, diğer kurslarda İngilizce oyunculuk dersleri verdi. Mirkelam’ın Asuman ve Rober Hatemo’nun Dolu Dizgin adlı kliplerinde oynadı. 

2 Eylül 2007’de kendisi gibi oyuncu olan Sinan Çalışkanoğlu ile evlendi. 2010 yılında boşandı. Halit Ergenç ve Lale Mansur ile birlikte Misafir isimli film çekti. Oyunculuk ile ilgili deneyimlerini paylaştığı Dersimiz Oyunculuk adında bir kitap kaleme aldı. 

Başrolünü oynadığı ve İpekyolu Film Festivali’nde “En İyi Film Ödülü”nü kazanan, Türkiye’de bir ilk olan doğaçlama sinema filmi Bahtı Kara, 21 Mayıs 2010’da vizyona girdi.

Yayımlandığı dönemde büyük bir ilgi odağı olan Doktorlar dizisinde Fikret’i, Geniş Aile dizisinde ise Domuşuk Sevim karakterini canlandırdı. Bunların yanı sıra O Hayat Benim, Kuruluş Osman, Hayaller Hayatlar, Annemizi Saklarken gibi dizilerde de rol aldı. 

Dizilerin yanı sıra Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Örümcek Kadının Öpücüğü, Tersine Dünya, Sessizlik, Arthuro Ui’nin Önlenebilir Yükselişi, Totlar ve Oyun Nasıl Oynanmalı gibi tiyatro oyunlarında sahne aldı. 

Tiyatro Kılçık’ta kendi yazdığı Bir Kurbağanın Anatomisi isimli tek kişilik tiyatro oyunu ile sahnelere geri döndü. 

Rol aldığı dizi ve filmlerden bazıları şunlardır: Gülbeyaz (2002), İki Genç Kız (2005), Kirpi (2008), Avrupa Yakası (2004), Ateşin Düştüğü Yer (2012), Aldırma Gönül (2013), Güldür Güldür (2013), Kalbimdeki Deniz (2018), Yüzleşme (2019), Gelsin Hayat Bildiği Gibi (2022), Yaz Şarkısı (2023)…