Yakup Ömeroğlu

Yakup Ömeroğlu

 1966 yılında doğdu.  Ankara Üniversitesi’nden mezun oldu.  Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Öğretim üyesi, Türk Cumhuriyetleri ile Ekonomik İlişkilerden sorumlu Başbakan Başmüşavirliğinde Danışman,  Kazakistan’ın Türkistan Şehrinde bulunan Türk-Kazak Ahmet Yesevî Üniversitesi'nde akademik ve idarî görevlerde bulundu.   Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda Bakanlık Müşaviri oldu. 2002 yılından itibaren Gazi Üniversitesi öğretim üyesidir.

 2006 yılında Türk dünyasından yazar ve şairlerini bünyesinde toplayan Avrasya Yazarlar Birliği’ni kurdu ve Genel Başkanı oldu.  2007 yılından bu yana Türk dünyasının ortak edebiyat dergisi olan Kardeş Kalemler ve hakemli Dil Araştırmaları Dergisi’ni yayınladı.  Bengü Yayıncılık aracılığı ile Türk Dünyasından 250’den fazla edebî kitabın Türkiye’de yayınlanmasını sağladı.

Hikâyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, İran ve Rusya’da değişik dil ve lehçelerde yayınlandı.  Çok sayıda radyo ve televizyon programı yaptı ve yönetti.

İki Çınar adlı ilk hikaye kitabı Azerbaycan’da yayınlandı. Tatarlar ve Tataristan, Türk Dünyası Üzerine Görüş ve Öneriler ve Türkistan kitapları yayınlandı.

Türkistan-Yesevî’nin Şehri Yesi’ye Dair adlı kitabıyla Türkiye’de yılın yazarı ödülünü aldı (2003).

Kazakistan Kültür Bakanlığı’nın Hizmet Madalyası, Dışişleri Bakanlığının Dostluk Madalyası, Azerbaycan’dan Bahtiyar Vahapzade Türk Dünyası Edebiyatına Hizmet Ödülü ve  Resul Rıza Fondu Ödülü ile taltif edildi ayrıca değişik ülkelerden aldığı kültür ve sanat dalında çok sayıda ödülleri bulunmaktadır. Merkezi Paris’te bulunan Avrupa Bilim Sanat ve Edebiyat Akademisi üyesidir.

Ömeroğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.