Dimitri Sergeyeviç Merezkovsky

Dimitri Sergeyeviç Merezkovsky

1865 yılında dünyaya gelen Dimitri Sergeyeviç Merezkovsky Rus şair, roman yazarı, eleştirmen ve düşünürdür. Kendisi Rus aydınları arasında dini-felsefi ilginin yeniden canlanmasında önemli rol oynamıştır. 

İlk şiir kitabını 1888 yılında St. Petersburg Üniversitesi’nden tarih ve filoloji alanlarında mezun olmasının akabinde yayınlanmıştır. 1893 yılında yazdığı Rus Edebiyatı’nın Düşüşü ve Modern Edebiyatta Yeni Akımlar isimli makalesi yanlış bir şekilde Rus Sembolcülüğünün manifestosu olarak değerlendirilmiştir. Ancak bu eser Rus Modernizm’inin önemli bir dönüm noktası olmuştur. 20. yüzyılın başlarında eşi Zinaida Gippius ile beraber dini-felsefi bir sempozyum düzenlemiş ve Novy Put,  (Yeni Yol) isimli bir derginin editörlüğünü üstlenmişlerdir. 

Yazdığı üçlemesi İsa ve Deccal (1896-1905) ile Rusya’da tarihi romanların yeniden canlanmasını sağlamıştır. Üç parçadan oluşan seri farklı çağları ve coğrafi alanları konu almasının yanında yazarın tarihi ve teolojik görüşlerini paylaşma alanı olarak işlev görür. Rus tarihinden başka kurgusal çalışmaları Pavel (1908), Aleksandr I (1911–12) ve 14 Dekabrya da aynı zamanda bir başka üçlemedir.  Merezkovsky’nin en sevdiği yöntem antitezdir. Bu yöntemi sadece romanlarına değil eleştiri çalışmalarına da uygulamıştır. 

1905 tarihli Rus Devrimi’nin Merezkovsky üzerinde radikalleştirici bir etkisi olmuştur. Gippius ve Dmitry Filosofov ile birlikte Çar ve Devrim (1907) isimli bir antolojiyi Fransa’da yaşadığı sırada yayınlamıştır. Merezkovsky 1908 yılında Rusya’ya döndüğünde en popüler Rus yazarlardan biri olmuştur. yazıları sık sık gazetede yayınlanmış ve “yeni dini bilincin” savunucusu olarak tanınır olmuştur. 

Merezkovsky 1917 Rus Devrimi’nin ilk aşamasını coşkuyla karşılamış olsa da Bolşeviklerin gücü elde etmesini görüp ikinci aşamayı felaket olarak nitelemiştir. 1920’de ülkeden göç etmiş, kısa süre sonra da Fransa’ya taşınıp hayatını kaybedeceği 1941 yılına kadar burada yaşamıştır.