Whitney Houston

Whitney Houston

1963 doğumlu Whitney Elizabeth Houston, doğuştan müziğin içindeydi. Annesi başarılı bir blues vokalisti iken kuzeni Dionne Warwick de oldukça başarılı bir şarkıcıydı. Ailesinin desteği ve kanıtladığı yeteneği ile kariyerinin müzik olacağı daha çocukluk yaşlarından belli olmuştu. Küçük yaşta ‘New Hope Baptist’ korosunda söylemeye başladı. Henüz 11 yaşında iken ilk defa sahneye kısa bir solo söylemek için çıktığında güçlü ve saldırgan sesi herkesi büyüledi. Söylediği parça ile göz yaşlarına boğdu.


Houston, profesyonel anlamda ilk defa Chaka Khan ve Lou Rawls’ın vokalistiğini yaptı. Sesi kadar fiziği de oldukça güzel olan Houston, modellik de yaptı. Önemli dergilerin kapaklarında yer aldı. Aynı zamanda da tiyatro ve dans dersleri almaya başladı. Bir yandan da sesini geliştirmek için hep uğraştı.


1985’de Arista kayıt şirketi ile anlaştı. İlk albümü ‘Whitney Houston’ ı çıkardı. Televizyon şovları ile kendini göstermeye başladı. Yayınladığı ‘Saving All My Love For You’, ‘How Will I Know’ ve ‘The Greatest Love Of All’ adlı şarkıları 13 milyona yakın satışı ile Whitney Houston’ın başarısının göstergesiydi. ‘Saving All My Love For You’ adlı şarkısı da ilk Grammy ödülünü almasını sağladı.  

 

1987 yılında  2. albümü ‘Whitney’ ile Amerika ve İngiltere listelerinde 1 numara olmayı başardı. Albümden çıkan ‘I Wanna Dance With Somebody, ‘Didn’t We Almost Have It All’, ‘So Emotional’ ve ‘Where Do Broken Hearts Go’ şarkıları listelerde 1 numara oldu.


1988 Olimpiyatları için yazdığı ‘One Moment In Time’ ile Amerika listelerinde 5 numara, İngiltere listelerinde 1 numara olan Whitney Houston, 1990 senesinde 3. albümü ‘I’m Your Baby Tonight’ ile önceki albüleri kadar yüksek bir satış grafiği yakalayamasa da yine de başarılıydı. ‘I’m Your Baby Tonight’ ve ‘All The Man That I Need’ albümün öne çıkan şarkıları oldu.  

1992’de ‘The Bodyguard’ filminde Kevin Costner ile başrolü paylaşan Whitney Houston, yüksek oyunculuk performansını gösterirken filmin soundtrack’inde yer alan altı şarkı ile de herkesi büyüledi. Öyle ki albüm, Amerika listelerinde 20 hafta boyunca 1 numarada kalırken, 17 milyonluk bir satışla 17 kez platin plak aldı. Grammy’lerden ‘Yılın En iyi Albümü’ ödülünü kazanırken, albümden çıkan single ‘I Will Always Love You’, 14 hafta boyunca 1 numarada kalarak şu ana kadar ki en çok satan bayan single rekorunu elinde bulunduruyor.

1995 yılında ‘Waiting To Exhale’ filminde rol alan Whitney Houston, bu filmin soundtrack’inde de Faith Evans, Toni Braxton ve TLC gibi sanatçıların yanında yer alarak Amerika listelerinde 1 numara oldu. Albümden çıkan single ‘Exhale (Shoop Shoop)’ ile listelerde yine 1 numara olmayı başardı. 1996 filmi ‘The Preacher’s Wife’ ile yine oyunculuğunu sergileyen Houston, bu filmin de soundtrack’i ile Amerika listelerinde 3 numara olmayı başardı ve albüm şu ana kadar tüm Dünya’da 6 milyon satarak 3 kez platin plak aldı.

Whitney Houston, 1998 yılında ‘My Love Is Your Love’ adlı stüdyo albümünde R&B tarzının yanına hip-hop soundunuda ekledi ve 11 milyon satmayı başardı. Aynı sene animasyon filmi ‘Prince Of Egypt’e, Mariah Carey ile düeti ‘When You Believe’ ile katıldı.

Artık hitlerden bir albüm yapma zamanı gelmişti ki Houston, 2000 yında ‘Whitney: Greatest Hits’ derleme albümü hayranlarının karşısına çıktı ve yine listeler de zirveyi gördü. 12 milyon satarak 3 kez platin plak kazandı. 2002’de ‘Just Whitney’ albümünü yayınladı.  

2002 senesinde yeniden ‘Love Whitney’ adlı bir derleme albüm çıkaran Whitney Houston, 2003 yılında ‘One Wish: The Holiday Album’ adlı albümünde sevilen Noel şarkılarını baştan yorumladı. 2004 senesinde kuzeni Dionne Warwick ve Natalie Cole ile uluslararası bir turneye çıkan Houston, aynı sene Dünya Müzik Ödülleri’nde Clive Davis ile aynı sahneyi paylaştı.

En son 2006 senesindeki Kış Olimpiyatları’nda sahne alan Whitney Houston, gelecek yeni albümünde Clive Davis ile birlikte çalışıyor.