Whisky

Whisky 1980 yılında Kamil Özaydın tarafından kuruldu. Topluluğun amacı Türkiye’de eksikliği duyulan rock müzik kültürünü geniş kitlelere ulaştırmaktı. Tüm maddi ve manevi güçlüklere rağmen topluluk çalışmalarını aralıksız sürdürerek günümüze ulaştı. 1982 yılında TRT denetiminden geçen "Bak biz genciz" parçası ile ekranlardan geniş kitlelere ulaştı. 1986 yılında Türkiye’nin ilk Türkçe sözlü Babaanne adlı rock albümünü yayınladı.

Albüm adı Babaanne, Çıkış tarihi 1986, Yapımcı firma Piccatura Müzik. Parça isimleri: Babaanne, Yolculuk, Şans talih, Kendine hoşgeldin, Rock’n Roll’u bir dinle, Bak biz genciz, Arayış, Rüşvet, Hoşgörü.

Albümde çoğunlukla sosyal temalar ve kuşaklar arası çelişkiler işlendi. Tüm parçalar TRT denetim kurulundan onaylıdır. Bu albümle topluluk ilk büyük çıkışını gerçekleştirdi. Araya askerliklerin girmesiyle topluluk üç yıl kadar faaliyetlerine ara verdi. 1990 yılının başında ideal kadrosuyla yeniden çalışmalara başladı. İlk iş olarak Binnaz isimli parça stüdyoda kaydedilerek klip çekildi. Gerçek yanma sahneleri bu kliple birlikte sayısız TV programlarına konuk olundu. 1993 yılı başında ikinci albüm çalışmalarının sonuna gelirken topluluk kurucusu Kamil Özaydın’ı beyin kanaması sonucu kaybetti. Topluluk kısa bir aradan sonra yarım kalan kayıtlarını tamamlayıp 1994 yılında Kamil Özaydın anısına "Ateş Suyu" albümünü piyasaya çıkarttı.

Albüm adı Ateş Suyu, çıkış tarihi 1994, yapımcı firma Yüzdeyüz Müzik Ltd. Şti. Parça isimleri: Binnaz, Dön geri, Cadı, Cumartesi, Baharla Gelen, Sana Ağıt, Güneşli Yağmur, Yalnız Seninle.

Hard rock sound’unun korunduğu albüm genellikle aşk temalarını işliyordu. Albüm sonrası birçok ilde tanıtım konseri verildi. İkinci albümün hemen ardından üçüncüsünün çalışmaları başladı. Nihayet 1996 yılında "Güneşin Tahtı" adlı albüm piyasaya çıktı.

Albüm adı Güneşin Tahtı, çıkış tarihi 1996, yapımcı firma Mega Müzik. Parça adları: Yak bizi, Yabancılar, Mavi, Dünya, Ayna, Oysa,Köşe Başı Dramı, Anneler, Babalar, Çılgınlık Zamanı, O yıllar.

Albümdeki parçaların geneli felsefik temaları içermektedir. Dünya isimli parçada ise rock müzisyenlerinin çevreye olan duyarlılıklarının kanıtı gibidir. Bu albümde Yak bizi, Dünya ve Ayna isimli parçalara klip çekilmiştir. Topluluk şu anda dördüncü albüm çalışmalarını tamamlamış olup yine Türkiye’de ilk olacak Unplugged tarzındaki albümü çıkartmaya hazırlanıyor. Topluluk üyeleri müziğin yanısıra, müzik aletleri ticareti ve müzik eğitimi ile de uğraşmaktadır.


Grup 4 kişiden oluşmaktadır.
Serdar Çokluluslu (Vokal-Gitar)
Yaş:32 Açıköğretim Mezunu-İstanbul doğumlu
Arif Deniztoker (Gitar)
Yaş:26- İstanbul doğumlu
Ferhat Hasanoğlu (Bas Gitar)
Yaş:22 B.Ü. Endüstri Müh.- İstanbul doğumlu
Alpay Şalt (Davul)
Yaş:28-Mimar Sinan Üniversitesi-Grafik Bölümü- İstanbul doğumlu

Kamil Özaydın Şubat 1957’de İstanbul’da doğdu. İlk gençlik yıllarından beri Rock müziğe tutkundu. Bu tutkunun planlarını liseden sonra uygulamaya başladı ve Whisky’yi kurdu. Basınla ve grup elemanlarıyla çalışmalar sıklaştı. Bu dönemde söz ve besteleri yaratıp davul çalıyordu. Yoğun çalışmalar grubu 1982 Tepebaşı konserine taşıdı. Bu, Whisky’nin Türkiye Rock Tarihinde gerçekleştirdiği birçok ilkin başlangıcıydı. 1984 yılında bass gitara geçti. Türkiye’nin ilk hardrock sound’lu kaseti "Babaanne"yi bu yıl çıkardı. Müthiş bir sansasyondu. Türk Rock’ında büyük bir boşluk doluyordu.

Konserlerde, gazetelerde, dergilerde hep Whisky vardı. ’Bak biz genciz’ tek kanallı TV ekranında sürekli gösteriliyordu. Rock’un önü Whisky ile açılmıştı. Bu canlılık 1987’ye kadar sürdü.

Gazi Üniversiteri İşletme Fakültesi’ndeki eğitimini yarım bırakıp askere gitti. 1989’da kaldığı yerden hızla devam etti. Elektro gitara geçti. Söz yazarı ve yakın dostu Ahmet Dağaşan’la Türkiye’nin ve Whisky’nin ilk ’Guitar Shop’unu açtı.

1990’da evlendi. Enstrumantal stüdyo kayıtlarını Türkiye’nin ilk ’Drum Shop’unun açılışı izledi. Türkiye’de Rock ile uğraşan biri ilk kez ’Gitar Metodu’ çıkarıyordu, yine Kamil Özaydın tarafından.

Yepyeni Şarkısı ’Binnaz’ herkesin dilindeydi. Parçaya çekilen klipte, özellikle gerçek yanma sahneleriyle tehlike atlatması yurt içi ve yurtdışındaki medyada heyecan yarattı. Grup TV’den ve konser sahnesinden aşağı inmiyordu. Whisky mağazaları ticaretteki başarılarını ithalatla sürdürüyordu. 1992’de Kamil Özaydın Rusya’da Monomax Rock grubunu Türkiye’ye davet etti. İlk kez, biri yabancı biri Türk iki Rock grubu Açıkhava Tiyatrosu’nu titrettiler. Whisky ikinci albüm çalışması için stüdyoya kapandı. Ne yazık ki "Ateş Suyu" albümünün piyasaya çıkışını göremeden 17.5.1993 tarihinde ani bir beyin kanaması sonucu aramızdan ayrıldı.

Serdar Çokuslu
Serdar Çokuslu 27 Mayıs 1964 yılında İstanbul Fatih doğumlu. İlk müzik denemesi İ.T.Ü Çok Sesli Müzik Korosu’nda bir süre bariton olarak görev aldı. İlk rock grubu kendi kurduğu ve dağıttığı ’Ekuator’ du.

1980 yılında Kamil Özaydın tarafından kurulan Whisky’ye gitarist olarak girdi. Fakat bir süre sonra Kamil Özaydın’ın etkisiyle ile kendisini vokalist olarak buldu. 1987 Yılında Asım Can Gündüz’ün kurmuş olduğu ’Grup Çapkınlar’da bir süre bas gitar çaldı. Daha sonra askerliğin bitimiyle yeniden Whisky ile rock yolunda devam etti. Gitar üzerine yoğun çalışmalar yerine beste çalışmaları daha ağır bastı ve grubun birçok bestesine imza attı.

Özel zevkleri: Uyumak, yemek yapmak (özellikle balık), sinema, içki içmek ( Özellikle Bourbon Jack Daniel’s).
En sevdiği hayvan: İguana.
En sevdiği insan: Tilki olmayan zeki insanlar.
Sigara: MarlboroLight’s 100’s,
Arabası: Fiat Tempra. Saat kullanmıyor.
En sevdiği aktör: Dustin Hoffman,
En sevdiği aktris Nichole Kidman.
Bugüne kadar kullandığı gitarlar: Elektro Egmond, Framus, Vox, Spacer, Ibanez, Washburn.
En sevdiği ya...