W. Axl Rose

W. Axl Rose ya da gerçek adıyla William Bruce Bailey. (d. 6 Şubat, 1962), Guns N’ Roses grubunun kurucusu ve vokalisti olan üstün yetenekli müzisyen ve besteci. Sweet Child o Mine, November Rain, Estranged ve Don’t Cry gibi klasik olmuş şarkıların bestecisidir. Rock dünyasının aykırı ve sansasyonel ismidir. Asıl adı William Bill Bailey’dır. Bir erkek (Stuart Bailey) ve bir kızkardeşi (Amy Bailey) vardır. Uzun zamandır görmediği gerçek babasının öldüğünü ise 1985 yılında bir konser sırasında öğrenmiştir. Guns N’ Roses isimli grubuyla müzik dünyasında kendine sağlam bir yer edinmiş olan rose rock dünyasının en saygın isimlerinden birisidir. Kendisi yeni nesil pek çok vokaliste ilham kaynağı olmuş çok yetenekli bir besteci ve söz yazarıdır. Piano, gitar, davul ve perküsyon gibi pek çok müzik aletini çok başarılı şekilde kullanabilir. piano çalmayı çok küçük yaşta kilise korosunda söylerken öğrenmiştir. gitar çalışınıda son yıllarda cok fazla geliştirmiş vede son albümü chinese democracy (2008) ’ axl’ ın gitarları ön plana çıkmıştır. guns n roses’ın bütün şarkılarının sözlerini ve müziklerini yapmakla beraber use your illusion döneminin albümlerindende dead horse isimli şarkıda gitar kısımlarını üstlenmiştir. en ünlü bestelerinin başında sweet child o mine, november rain, dont cry, estranged ve sorry gelir. ayrıca guns n roses’ ın son albümüyle birlikte iyi bir prodüktör oldugunuda göstermiştir.

Axl, "Grand Theft Auto: San Andreas" isimli oyunda, 1970’lerin ünlü rock grubu olan Crystal Ship’in solisti Tommy "The Nightmare" Smith’in sesini ve bir radyo DJ’inin seslendirdi.
"Guilty Gear" isimli dövüş oyunundaki "Axl Low" karakteri ve "Fighting Vipers" isimli oyundaki "Raxel" karakteri, Axl Rose’dan yola çıkılarak yaratılmıştır.
"Final Fight" isimli meşhur atari oyununda da Axl ve Slash isimli karakterler, Axl Rose ve Guns and Roses’ın diğer elemanı Slash’ten esinlenerek yaratılmışlardır.
Axl, "Dead Horse" ve "Shotgun Blues" isimli şarkılarda ve "Use Your Ilussion I ve Use Your Ilussion II" turnelerinde akustik gitar çalmıştır.
Estranged’ın klibinde gördüğümüz ev, Axl’ın Malibu’daki evidir.
"Welcome to the Jungle"daki "Do you know where you are? You’re in the jungle baby. You’re gonna die!" sözleri, Axl New York’ta otostop çekerken kendisine söylenmiştir.
Sol meme ucunda piercing vardır.
Izzy ve Axl ilk kez, ehliyet kursu’nda tanışırlar.
Axl Rose ve diğer Guns N’ Roses üyeleri, Finlandiyalı Hanoi Rocks isimli gruptan etkilenmişlerdir.
Ayrıca Axl, 1989’da Michael Monroe’nun "Dead, Jail or Rock N’ Roll" klibinde yer almaktadır.
Axl Rose, ve diğer GN’R üyeleri, Mavericks’in "Mega Man X5"deki karakterlere isimlerini vermişlerdir.
Guns N’ Roses 1992’de, Venezuela’daki darbeden bir gün önce, Caracas’ta sahne almışlardır. Axl Rose, "Oral Sex"in anagramıdır.
Don Hanley’in "I Will Not Go Quietly" isimli şarkısında back vokal yapmıştır.
Floridalı punk grubu "Against Me!", 2002 yılında "Reinventing Axl Rose" isimli bir albüm yayınlamıştır.
Axl , Charles Manson isimli ünlü seri katilin çok büyük bir hayranıdır ve Türkiye ’de ki konserinde manson T-Shirt leriyle dolasmıştır.