System Of A Down

System Of A Down

System Of A Down, Ermeni asıllı ABDli sanatçılardan oluşan rock müzik grubu. Grup ilk olarak 1995 yılında Soil adıyla kurulmuştur. Vokalist Serj Tankian ile gitarist Daron Malakianın birlikte çaldığı ‘Soil grubunun dağılmasından sonra, basçı Shavo Odadijanı yanlarına alarak ‘Sugarı kaydeden System Of A Down, davulcu Andy Khachaturianın da gruba katılmasıyla üç tane demo hazırladı. Üçüncü demo sonunda Khachaturian gruptan ayrıldı ve ekibe John Dolmayan katıldı. Böylelikle System Of A Down, şuan ki haline aldıi ve 1997de bir müzik firması ile anlaştı.

 

1998de ‘System Of A Down adını verdikleri ilk albülerini piysaya sürdüler. Müzik eleştirmenleri tarafından beğenilen albümden ‘Sugar, ‘Spiders, ‘War ve ‘Slayer gibi şarkılar ön plana çıktı. 2000 senesinde Black Sabbathın ‘Tribute albümü ‘Nativity In Black 2de, Sabbath parçası ‘Snowblind ile yer aldılar.

 

System Of A Down, ‘Toxicity adını verdiği 2. albümünü 2001de yayınladı. Bu albüm, ilk albüme göre daha çok Anadolu ezgileri taşımaktadır ve hala birçok hayranına göre grubun en güzel albümdür. Amerika ve Kanada listelerinde 1 numara olan System Of A Down, bu albümle şu ana kadar tüm dünyada 6 milyon satarak Amerikada 2 kez platin plak kazandı. Albümden çıkan ilk single ‘Chop Suey! olurken ilk defa da Grammylere aday olarak gösterildi.

 

Toxicity adlı albümün oldukça beğenilmesinin ardından System of a Down, ‘Toxicity 2 adlı albümlerini çıkarcağını duyurdu fakat sonradan albümün adını ‘Steal This Album olarak değiştirerek 2003 senesinde çıkardı.  Albümün adını Abbie Hoffmanın ‘Steal This Book kitabından esinlenerek koyan System Of A Down, albümdeki ‘Boom! parçasına çekilen video klipte Michael Moore ile çalışarak Iraktaki savaşı protesto etti.

 

System Of A Down, 2004de ‘Mezmerize adlı 4. albümlerini yayınladı ve bu albümle Amerika, Kanada ve Avustralya listlelerinde 1 numara olmayı başardı. Albümden çıkan single ‘B.Y.O.B. ile 2006 Grammylerinden ‘En iyi Rock Perfromansı ödülünü kazandı. Bu albümden kısa bir süre sonra yine bu albümün devamı olarak 5. albümleri ‘Hypnotize ile kayranlarının karşısına çıkan topluluk, iki albümle listeler de bir yıl boyunca 1 numara olmayı başardı.