Sinan Ülgen

Sinan Ülgen

1966 yılında doğdu. 1987 yılında ABD Virginia Üniversitesinde ekonomi ve bilgisayar mühendisliği dallarından mezun oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığındaki teknik danışmanlık ve Genelkurmay Başkanlığında yaptığı askerlik görevini müteakip, 1989-1990 yılları arasında Brugge Avrupa Kolejinde Avrupa Topluluğu konusunda master yaptı.

1990 yılında Dışişleri Bakanlığına girdi. İki yıl Ankara’da Birleşmiş Milletler dairesinde çalıştı. 1992-1996 yılları arasında ise Brüksel’de Avrupa Birliği Nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliğinde görev yaptı. Bu dönemde Gümrük Birliğiyle ilgili olarak Türkiye’nin müzakere pozisyonunun belirlenmesine katkıda bulundu ve müzakerelere fiilen katıldı.

1996 yılında T.C. Trablus Büyükelçiliğinde görev yaptı. 1996 yılı sonunda Dışişleri Bakanlığı'ndan ayrıldı. İstanbul Ekonomi Danışmanlığın yönetici ortağı olarak AB konularında danışmanlık yaptı.

İngilizce ve Fransızca bilmektedir. “Turkish Policy Quarterly“ dergisinin dış politika editörü, Ekonomi ve Dış Politika Forumu’nun Koordinasyon Kurulu Üyesidir. Demokrat Parti’de Hüsamettin Cindoruk Başkanlığında Basın - Propaganda ve Yurtdışı İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak yer aldı. "AB ile Müzakerelerin El Kitabı", "Ne Bekliyoruz, Ne Olacak?" isimli kitapları var.