Oystein Noreng

Oystein Noreng

 

1 Ekim 1942'de Oslo'da doğdu. Noreng, lisans eğitimini tarih ve ekonomi alanında alanlarında tamamladı. 1967'de Oslo Üniversitesinde siyaset bilimi alanında yüksek lisans ve  Paris Sorbon Üniversitesinde yine siyaset bilimi alanında doktora eğitimi aldı. 

Profesör Noreng, profesyonel kariyerine Norveç Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi'nde (1968-1971) araştırma görevlisi olarak başladı. Norveç Maliye Bakanlığı Planlama Bölümünü Danışmanı (1973-1976) ve Statoil Pazarlama Bölümünde Araştırma ve Planlama Müdürü (1976-1977) olarak görev yaptı. Stanford Üniversitesi Enerji Araştırmaları Enstitüsünde doktora sonrası araştırma görevlisi (1977-1978) ve Trygve Lie Fulbright bursiyeri, misafir araştırmacı (1986-1987) olarak yer aldı. Columbia Üniversitesi Uluslararası ve Halkla İlişkiler Okulu, Enerji, Deniz Taşımacılığı ve Kamu Politikası Merkezinde yardımcı araştırma görevlisi (2002), New York Üniversitesi Ekonomi Bölümünde misafir araştırma görevlisi (2007-2008) olarak çalışmalarını sürdürdü.

Profesör Noreng, birçok farklı üniversitede araştırma görevlerinde bulundu. Norveç’te, uluslararası kamu ve özel kuruluşlara danışmanlık hizmeti sundu. Ulusal ve uluslararası mahkemelerde bilirkişi olarak görev aldı. Noreng, özellikle Orta Doğu ile bağlantılı olmak üzere uluslararası petrol politikası üzerine birçok kitap yayımladı ve kitapları farklı dillere çevrildi. Noreng, Alman gaz şirketi RWE-DEA'nın yönetim kurulu üyeleri arasına girdi.

"Oil Politics in the 1980s" , "The Oil Industry and Government Strategy in the North Sea", "Oil and Islam", "Crude Power: Politics and the Oil Market " adlı kitapları kaleme aldı. "Crude Power: Politics and the Oil Market" adlı eseri ise Türkçeye Nurgül Durmuş tarafından "Ham Güç: Petrol Politikaları ve Pazarı" olarak tercüme edildi. 

Kaynak: https://www.elipskitap.com.tr/yazar/oystein-noreng/

https://www.elipskitap.com.tr/urun/ham-guc-petrol-politikalari-ve-pazari/