Onur Akın

Onur Akın, 6 Mart 1967’de Van Gölü’nün kenarında Bitlis’in şirin bir ilçesi olan Ahlat’ta dünyaya geldi. Öğretmen bir babanın ve ev hanımı bir annenin altıncı ve son çocuğudur. Köy Enstitüsü mezunu olan babasının tayini nedeniyle İstanbul’a yerleşmişlerdir.

 

Büyük bir vefa duygusuyla, Bitlis’in suyunu ve toprağını heybesinden hiç eksik etmeden, yine suyuna ve toprağına büyük bir aşk ve tutkuyla bağlanacağı ve üzerine şarkılar besteleyeceği; anılar biriktireceği bu şehirde eğitim hayatına başlamıştır.

İlkokul: Paşabahçe İlkokulu
Ortaokul: Paşabahçe Ortaokulu
Lise: Paşabahçe Ferit İnal Lisesi
Üniversite: İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümü

Onur Akın bütün bu dönemlerinde müzikle içi içe yaşamıştır. Aile bireylerinin müziğe olan yakınlığı yaşamında yön çizmiştir. Okul sıralarındaki müzik çalışmaları üniversite yıllarında ‘Grup Baran’ın oluşumuna etkendir.

 

1987 yılında kurduğu grubun, 1989’da ilk albümü “Yedivere” dinleyiciyle buluşmuştur. Vedat Türkali’nin 1944 yılında yazdığı ‘Bekle Bizi İstanbul’ adlı şiir Onur Akın’ın bestesi ve yorumuyla, kendi alanında gelecek yıllara yürüyen bir klasik eser olmuştur.

 

1991 yılında Onur Akın, Grup Baran ile ikinci ve son albümleri olan “Kuytuda Başak”ı yayınladı ve bundan sonra müzik çalışmalarına tek başına devam etti. Yine aynı yıl öğrencilik yıllarında yol arkadaşı olan Hanife Sevim ile evlendi. artık hayat arkadaşıydı.

 

1993’te “Seni İstanbul Yapmalı” (Gözlerimde Bulut), 1995’te “Nereye Ey Güzel İnsanlar”

adlı albümleri yayınlandı.

 

1994’ü 1995’e bağlayan yılbaşı gecesi Ressam Hanife Sevim Akın ve müzisyen Onur Akın’ın kızları Eylül Türkü Akın doğar.

 

1997 yılında “Aşk Bize Küstü” , 1999’da “Asi ve Mavi”, 2000’de “Ey Hayat” adlı albümleri yayınlandı.

 

Anadolu’dan aldığı bütün kültürel birikimi tüketmeden, yeniden ve kendi kimliğiyle üreterek, tekrar Anadolu kültür mirasına sunan Onur Akın, diğer albümlerinde olduğu gibi yepyeni besteleriyle dinleyicileriyle yeni bir buluşma noktası hazırladı. Aşka yazılacak bütün yaşamların kıyısında özenle seçilmiş şiirler ve bestelerden oluşan son buluşma noktası “Seni Aşka Yazmalı” adlı albümüdür.