Okan Murat Öztürk

Okan Murat Öztürk

Anadolu geleneksel müziği ve bu müziğin vazgeçilmez çalgısı bağlamanın temsilcilerinden. 1967 Ankara doğumlu, Jeoloji mühendisi.

Geleneksel müziği ve bağlama çalma tekniklerini, otantik kaynakları (Muharrem Ertaş. Ramazan Güngör Neşet Ertaş, Feyzullah Çınar, vb) ve usta sanatçıları (Mehmet Erenler, Musa Eroğlu,Talip Özkan, Arif Sağ, vb) dinleyerek öğrendi. C. Güla ve M. Aktan gibi hocalarla da doğrudan çalışma olanağı oldu. "Kültür Bakanlığı Ankara DTHM Korosun’da ve ’TRT’de bağlama sanatçısı olarak görev yaptı.

1984’ten başlayarak, yurtiçi ve dışında, çeşitli düzeylerde bağlama eğiticiliği yaptı. 1988’de Türkiye’de ilk kez, bağlamam ailesi çalgıları ve Anadolu müziğini tanıtma amacını taşıyan "Bengi Bağlama Topluluğu"nu kurdu. Bu toplulukla birlikte, aralarında Ankara Uluslararası Müzik Festivali ve Houston Uluslararası Festivali gibi önemli festivallerin de bulunduğu çok sayıda organizasyonda yer aldı.

1990’dan itibaren,bağlama ailesi çalgıların (cura, bağlama, tanbura, divan) armonik çalınış olanakları üzerine, Türkiye’nin önde gelen besteci ve eğiticilennden, Ertuğrul Bayraktar’la çalışmalar yaptı. Türk müziği ve özellikle de Anadolu makamlarına özgü bir çok seslendirme yöntemi olan, "Kemal İlerici (dörtlü armoni) Sistemi "ne dayanan bu çalışmalar sonucunda, özgün bir repertuarın geliştirilmesini sağladı.

Sanatçı, yurt içinde katıldığı konser, festival ve sempozyumların yanısıra, Amerika, Almanya, isviçre, Küba ve Tacikistan’da konserler verdi. Erkan Oğur(perdesiz gitar), A. Kanneci (klasik gitar), Hasan Yükselir(bariton), Tolga Çandar(bariton), Ömer Yılmaz(tenor) gibi sanatçılarla birlikte, stüdyo çalışmaları, tv-radyo programları ve konserler gerçekleştirdi,

Geleneksel çalgılardaki transpoze akort ve pozisyon sorunlarını çözmek amacıyla, "dört telli saz" ve "bas bağlama" gibi yeni çalgıların tasarım ve terası üzerinde çalışmalar yapmaktadır.

Bugüne dek yayınlanmış albümleri; "Hiç" (1999-Erkan Oğur ile birlikte), "Güneş bahçesinden ezgiler" (1999-Bengi Bağlama Üçlüsü’yle birlikte), "Eski havalar" (1998-solo), "Turkish authentic saz" (1997-solo) ve "Bergüzar" (2003-solo).