Nursel Köse

Nursel Köse

29 Mart 1961 tarihinde Malatya’da doğdu. Üniversite eğitimi için 17 yaşında Almanya’ya taşındı. Köln Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu ve bir süre mesleğini icra etti. Öğrencilik yıllarında oyunculuk, komedyenlik, yazarlık ve şairlik gibi birçok alanda denemeleri oldu.

Rol aldığı tiyatro oyunları sayesinde tecrübe sahibi oldu. Yönetmen olarak da çalıştı. 1992 yılında Almanya'da “Yer Kozmetikçileri” adı altında ilk kadın kabare grubunu kurdu. Bu grupta, yönetmenlik, oyunculuk ve söz yazarlığı gibi pek görev üstlendi. Köse, 1992-2007 yılları arasında Almanya’da sayısız turne yaptı.

Hark Bohm’un yönetmenliğindeki 1988 yılında çekilen Alman yapımı “Yasemin” filmi Köse’nin ilk sinema deneyimi oldu.

2001 yılında Buket Alakuş’un ödüllü filmi “Anam”da rol aldı ve bu filmle uluslararası şöhrete sahip oldu. Ardından “Savannah”,”Kebab Connection” ve “Eine andere Liga (Başka Bir Lig)” adlı sinema filmlerinde oynadı. Almanya’da “Die Familienanwältin (Aile Avukatı)”, “Türkisch für Anfänger (Yeni Başlayanlar için Türkçe)”, “Bölge 40”, “SOKO Köln” dizilerinde rol aldı. Bu dizilerde bazen Arap, bazen Fars, bazen de İtalyan bir kadını canlandırdı.

2007 yılında Fatih Akın’ın “Yaşamın Kıyısında” adlı sinema filminde rol aldı. Bu film 60. Cannes Film Festivali, 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali yarışmalarında birçok ödül kazandı. Yine aynı film 2007 yılında Alman filmi olarak Oscar Ödülleri’ne aday gösterildi. Köse, bu filmde “Yeter” karakterine hayat verdi. 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ankara Uluslararası Film Festivali ve 1. Yeşilçam Ödülleri’nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödüllerini kazandı.

2009’da Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde oynanan “Bahçemdeki Ayı” adlı piyeste başrol oyuncusu oldu.

Feo Aladağ yapımı olan “Die Fremde (Ayrılık)”, “Mordkommission Istanbul (Boğazda Cinayet Masası)”, “Tatort (Olay Yeri)” filmlerinde Mehmet Kurtuluş ve Erol Sander ile birlikte oynadı.

Köse’nin rol aldığı diğer yapımlar: “7 Avlu”, “72. Koğuş”, “300 Worte Deutsch (300 Almanca Kelime)”, “Kuzu” ve “İçimde Akan Nehir” adlı sinema filmleridir.

2013 yılında Köse, “Enkaz” adlı bir kısa film yazdı ve yönetti. Aynı zamanda pek çok Türk dizisinde boy gösterdi. “Kavak Yelleri”, “Kötü Yol”, “Paramparça”, “Avlu”, “Üç Kuruş” ve “Aldatmak” rol aldığı popüler diziler arasındadır.

Şiir alanında da eserler veren Köse’nin başlıca kitapları, Der Liebe zum Trotz (Sevdaya İnat), Hafızamda Oturuyorsun ve Ütopya’dır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Nursel_K%C3%B6se