Necla Aytür

Necla Aytür

1932’de Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. 1956 yılında aynı ana bilim dalında doktorasını tamamladı. Yale ve Minnesota Üniversitelerinde Amerikan edebiyatı üzerine çalışmalar yaptı. Doçentlik tezini William Faulkner üzerine hazırladı. 1965-66 yılları arasında ABD’de Louisiana Üniversitesinde Amerikan edebiyatı dersine girdi. Uzun müddet Ankara Üniversitesinde Amerikan Kültür ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürdü. Sonrasında buradan emekli oldu.

Amerikan Romanında Gerçekçilik 1870-1900 isimli bir kitabı; türlü Amerikan yazarları, nazım dili ve çeviri meseleleri üzerine makaleleri; Kate Chopin’in Uyanış, Henry James’in üç kısa romanından mürekkep Yürek Burgusu, yine Henry James’in Bir Kadının Portresi tercümeleri mevcuttur. Ayrıca çeşitli etnik gruplardan çağdaş kadın yazarların öykülerini derleyip tercüme ettiği bir antolojiyi 1999’da Başka Bir Amerika, Kadınca Öyküler başlığı altında yayımladı.

Türkiye’de Amerikan çalışmaları alanının kurucu isimlerinden sayılan Necla Aytür, 7 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da vefat etti.