Nazan Bekiroğlu

Nazan Bekiroğlu

3 Mayıs 1957 tarihinde Trabzon’da doğdu. Edebiyata ilgi duyan bir ailenin en küçük evladıdır. Babası, Hedef ismindeki yerel bir gazetenin sahibiydi. Henüz 14 yaşındayken babasını kaybetti. Babası, yıllar sonra Bekiroğlu’nun kaleme alacağı İçinde Bir Sızı Var adlı öykünün kahramanı oldu.

İlköğrenim ve ortaöğrenim yıllarını Trabzon’da geçirdi. Üniversite tahsilini ise 1979 yılında Erzurum’da Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı. Öğrenim gördüğü yıllarda en çok halk edebiyatı ve Orta Asya estetiği ile ilgilendi. Daha sonra bu ilgisini, Hava Hanım Öldü gibi öykülerine de aktardı. Hem sanatçı hem de akademik anlamdaki ilerleyişinde, öğrenim gördüğü hocası Orhan Okay’ın katkıları oldu.

Dört sene boyunca lise öğretmenliği yaptı. Akabinde Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1987 yılında Halide Edib Adıvar’ın Romanlarının Teknik Açıdan Tahlili başlıklı doktorasını tamamladı. 1995 yılında Şair Nigâr Hanım adlı çalışmasıyla doçentlik görevine getirildi.

1997 yılına gelindiğinde ilk kitabı Nun Masalları yayımlandı. 4 Mayıs 2001 tarihinde profesör oldu. Muhtelif dergilerde birçok bilimsel makale, deneme ve öyküsü neşredilen Bekiroğlu, iki çocuk annesidir.

Yayımlanan başlıca eserleri şunlardır: Nun Masalları, Mor Mürekkep, Yusuf ile Züleyha, Mavi Lâle, İsimle Ateş Arasında, Cümle Kapısı, Cam Irmağı Taş Gemi, Lâ: Sonsuzluk Hecesi.