Muazzez Abacı

Muazzez Abacı

12 Kasım 1947 tarihinde Ankara’da doğdu. Küçük yaşta kaybettiği babası millî boksör Oktay Altıok’tur. İlkokula yatılı olarak başladığı Ankara Kolejinde liseye kadar öğrenim gördü.

1966 yılında Ankara Radyosu’na girdi. İlk evliliğini polis memuru Abdurrahman Abacı ile yaptı. 1969 yılında Saba adlı kızı dünyaya geldi. Bir Sen Kaldın İçimde adlı ilk plağını 1973’te Kervan Plak etiketiyle çıkardı. Abacı, klasik ve çok sesli Türk müziğinin ön plana çıkmasını sağlayan sanatçılardan biri oldu. Radyoda geçirdiği yılların ardından kısa sürede İstanbul’daki gazinoların aranılan assolistlerinden biri oldu. Fakat özel hayatındaki istikrarsızlık, sanat çalışmalarının zaman zaman aksamasına neden oldu.

1973 yılında avukat Atilla Kurtbaş ile evlendi. Bu evliliği iki sene sürdü. Bir yandan sahne ve plak çalışmalarına da devam eden Abacı; Kervan, As, Yavuz Plak şirketleri adına pek çok kırkbeşlik ve uzunçalar doldurdu. Önde gelen albümlerinden biri olan Dönüş’ü 1978 yılında piyasaya sürdü. 

1980 yılında dönemin kabadayısı olarak tanınan Hasan Heybetli ile evlendi. Abacı ile Heybetli’nin çalkantılı ilişkisi dönemin en çok konuşulan birlikteliklerinden biri oldu. Bu ünlü çift daha sonra boşansa da tekrar bir araya geldi. Fakat ikinci evlilikleri de boşanmayla sonuçlandı.

Seksenli yıllar, Abacı’nın peşi sıra albüm çıkardığı verimli bir dönem oldu. 1981’de Yasemen, 1982’de Muazzez Abacı Söylüyor, 1983’te Sevdiklerinizle Muazzez Abacı 83 adlı albümleri piyasaya çıktı. Geceler, Şakayık ve Söyleme Bilmesinler adını taşıyan albümler de şarkıcının 80’li yıllarda Türk sanat müziğine kazandırdığı diğer çalışmalarıdır.

1990 yılında güftesi Cemal Safi’ye, bestesi Selçuk Tekay’a ait olan Vurgun adlı şarkısı ile kariyerinin zirvesine çıktı. Akabinde Sensiz Olmadı, Efendim, Musikinin Altın Çağı, Kar Yangınları, Güller Arasında, Tutkunum, Tövbe Allah’ım ve Cesaretim Var adlı çalışmalarıyla gündeme geldi.

1998 yılında Türkiye Kültür Bakanlığınca verilmeye başlanan devlet sanatçısı unvanına layık görüldü. Zeki Müren’le düet yaptığı dört şarkıdan oluşan çalışma, 2000 yılında Müren’in vefatından sonra yayımlandı. 2001’de ise Hükümlüyüm adlı albümünü çıkardı.

Sonraki yıllarda Türk sanat müziğindeki durgunluğun da etkisiyle müziğe dair tercihen fazla bir çalışma ortaya koymadı. 2007’de Hayalin İçin Söyle adlı programda jüri üyesi olarak yer aldı.

İlk evliliğinden olan kızı Saba, New York’ta yaşamakta ve doktorluk yapmaktadır. Sera Anderson adında bir de torunu vardır.

22 Ekim 2019 tarihinde bir ev kazası sonucunda ayağı kırıldı. Özel bir hastanede ameliyat edilerek taburcu oldu. 2022 yılında ise alzaymır başlangıcı teşhisi konuldu.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Muazzez_Abac%C4%B1