Monica Bellucci

Monica Bellucci


İtalyan oyuncu ve eski model Monica Bellucci 30 Eylül 1964 tarihinde doğdu. İtalya’da nakliyat şirketi sahibi Luigi Bellucci ile ressam Maria Gustinelli’nin kızı olarak dünyaya geldi. 16 yaşında Liceo Classico isimli okula başladığı sıralarda modellikle tanıştı. Perugia Üniversitesi’nde avukatlık kariyerinde ilerlemek için hukuk eğitimi gördüğü sıralarda okul masraflarını karşılamak amacıyla modellik yaptı.

1988 yılında Milan’a taşındı ve güzelliği ile kısa sürede dikkat çekti. Bir süre sonra Elite Model Management ile anlaşan Bellucci 1989 yılından Paris ve New York’ta tanınan bir model haline geldi. Fransız Elle Dergisi gibi dergiler için poz verdikten daha sonra Giuseppe Tornatore’nin çektiği Dolce & Gabbana’nın Black & White reklam filminde oynadı.

1989 yılında oyunculuğa geçmek için dersler almaya başlayan Bellucci, 1990’ların başında birkaç televizyon filminde küçük roller aldı. 1992 yılında ilk büyük sinema denemesi olan ve Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins ve Keanu Reeves’in başrollerinde olduğu “Bram Stoker’s Dracula"da, Dracula’nın vampir kadınlarından birini canlandırdı. 2000’e kadar yaklaşık 20 filmde küçüklü büyüklü rollerde oynadı.

2000 yapımı Giuseppe Tornatore filmi “Malena"da genç ve güzel dul bir kadın olan ’Malena’ karakterini canlandıran Bellucci, bu başrol sayesinde büyük dikkat çekti. Ardından 2002 yapımı “Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre"da ‘Kleopatra’yı oynadı. Aynı yıl Gaspar Noé’nin büyük yankı yapan filmi “Dönüş Yok"da (Irreversible) oynadığı başrolle dünya çapında üne kavuştu.

2003 yılında “Matrix Reloaded" ve “Matrix Revolutions"ta ‘Persephone’ karakterini canlandıran Bellucci, 2004 yılında Mel Gibson’ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği “The Passion of the Christ"ta “Mary Magdelene" karakterini canlandırdı.

1999 yılında Maxim Dergisi’nin ’50 En Seksi Kadın Listesi’nde 6., 2002 yılında ’100 En Seksi Kadın Listesi’nde 9. oldu. 2004 yılında ’Dünyadaki En Güzel 100 Kadın’ (’Most Beautiful Women in the World’) listesinde 1. sırada yer aldı.

8 Kasım 2004 ‘de Fransız TV şovu ’La Plus Belle Femme du Monde’da izleyiciler tarafından dünyanın en güzel kadını seçilen Bellucci, 2005 yılında da FHM Dergisi’nin ’Dünyanın 100 En Seksi Kadını Listesi’nde 89. sırada yer aldı.

Monica Bellucci, bir çocuk annesidir.