Lindsay Lohan

Lindsay Lohan

2 Temmuz 1986 tarihinde New York'ta doğdu. Babasının adı Michael Lohan, annesinin adı Dina Lohan’dır. Çocukluk yıllarını New York’ta geçirdi. Aliana, Dakota ve Michael Jr. adlarında üç kardeşi vardır.

Karışık bir aile hayatı olan Lohan’ın anne ve babası, 1985 yılında evlendi. Lindsay henüz üç yaşındayken ayrılan çift, daha sonra tekrar bir araya geldi. Ancak 2005 yılında yollarını tekrar ayırma kararı aldıktan sonra 2007’de evliliklerine son verdiler.

Kariyerine üç yaşında çocuk modelliği yaparak başladı. Altmışın üzerinde reklam filminde rol aldı. Another World adlı televizyon dizisinde oynadığında henüz 10 yaşındaydı. 1998 yılı yapımlarından The Parent Trap adlı filmdeki rolüyle büyük başarı kazandı. Oyunculuğu çok beğenildi ve sinema eleştirmenlerinden tam not aldı.

Bette adlı dizinin pilot bölümünde kısa bir süre oynadı ancak yapımın New York’tan Los Angeles’a taşınması üzerine rolünden istifa etti. 2000 yılında Life-Size, 2002 yılında ise Get a Clue adlı iki televizyon filminde oynadı. Ünlü yapımcı Emilio Estefan ve eşi Gloria Estefan, Eylül 2002’de Lindsay ile beş albümlük bir yapım anlaşması imzaladı.

2003 yılında Disney’in aile komedisi işlerinden biri olan Freaky Friday’de rol aldı. Buradaki performansı yine çok sevildi ve dünya çapında önemli bir başarı elde etti. Bu filmin lansmanına katkıda bulunmak amacıyla ayrıca Ultimate adlı bir şarkı kaydetti.

2004 yılında önde gelen iki sinema filminde rol aldı. İlki, Confessions of a Teenage Drama Queen adlı filmdi ve bu film, yurt içinde 29 milyon dolarlık bir gişe başarısı yakaladı. Mean Girls adlı diğer film ise dünya çapında 129 milyon dolarlık bir hasılat elde etti. 2021 yılında The New Yorker eleştirmeni Richard Brody, Lohan’ın bu filmdeki performansını The Best Movie Performances of the Century So Far (Yüzyılın Şimdiye Kadarki En İyi Film Performansları) listesinde on birinci sıraya yerleştirdi.

2004 yılında MTV Film Ödülleri’ni 17 yaşındayken sundu ve bunu yapan en genç sunucu oldu.

İlk albümü Speak, 7 Aralık 2004 tarihinde yayımlandı. Albüm bazı olumsuz eleştirilere hedef olsa da iyi bir satış rakamına ulaştı.

2005 yılında Herbie: Fully Loaded adlı filmde başrol oynadı. Film, dünya çapında önemli bir hasılat elde etti. Aynı yıl Mattel tarafından piyasaya sürülen My Scene ünlü bebeğine sahip olan ilk kişi oldu. Ayrıca My Scene Goes Hollywood: The Movie adlı oyuncak bebek serisinden uyarlanan animasyon filminde kendini seslendirdi.

Aralık 2005’te ikinci albümü A Little More Personal (Raw) yayımlandı. Billboard 200 listesinde 20 numaraya kadar yükseldi ve Altın Sertifika kazandı.

Mayıs 2006’da Just My Luck adlı romantik komedi filmi vizyona girdi. Önemli bir gişe hasılatı elde eden film, olumsuz eleştiriler de aldı. Hatta Lohan bu filmle “En Kötü Kadın Oyuncu” dalında Altın Ahududu adayı oldu.

Haziran 2006’da A Prairie Home Companion adlı müzikal komedi filminde rol aldı. Kasım 2006’da Robert F. Kennedy suikastını konu alan Bobby adlı filmde oynadı ve olumlu eleştiriler aldı.

Mayıs 2007’de Georgia Rule adlı filmde rol aldı. Daha sonra I Know Who Killed Me filminde boy gösterdi.

Mayıs 2008’de Bossy adlı teklisi dijital satış platformlarında yayımlandı ve US Billboard Hot Dance Club Play listesinde bir numaraya ulaştı. Televizyon dizisi Ugly Betty’de dört bölüm konuk oyuncu olarak yer aldı. 2009 yılında Labor Pains adlı komedi filminde hamile gibi davranan bir kadını oynadı. 

Ağustos 2009’da Project Runway adlı televizyon programında altıncı sezonun prömiyer bölümünde konuk jüri üyesi oldu.

2010 yılında Hindistan’daki insan kaçakçılığını konu alan Lindsay Lohan's Indian Journey adlı televizyon belgeselini anlattı ve sundu. Aynı yıl Robert Rodriguez’in yönettiği Machete adlı filmde oynadı.

Kasım 2012’de Liz & Dick adlı biyografik filmde Elizabeth Taylor’ı canlandırdı. Nisan 2013’te, korku filmlerini tiye alan Scary Movie 5 adlı filmde rol aldı. Ağustos 2013’te, Paul Schrader tarafından yönetilen ve senaryosu Bret Easton Ellis’e ait olan The Canyons adlı filmde oynadı.

Sekiz bölümlük Lindsay adlı belgesel dizisi, Mart ve Nisan 2014’te yayımlandı. Yayımlanması bir süre geciken Among the Shadows adlı filmde oynadı.

10 Kasım 2022 tarihinde başrolünde yer aldığı Falling for Christmas adlı film gösterime girdi.

2022 yılında Bader Shammas ile dünyaevine girdi. 2014’ten beri Dubai’de ikamet eden Lohan, Temmuz 2023’te oğlunu kucağına aldı.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Lindsay_Lohan